• Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

• "Kto czyta, ten żyje podwójnie”

Umberto Eco

23.04.2021r. obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

W naszej szkole nauczyciele, bibliotekarze i uczniowie uczestniczyli w wirtualnych zajęciach promujących czytelnictwo. Przedstawiono historię powstania książki . Wspólnie przygotowano prezentacje ulubionych książek i ich bohaterów. Zapoznano uczniów z nowościami zakupionymi do biblioteki szkolnej.

Ponadto przesłano przydatne linki związane tematycznie ze świętem książki.

• Dzień Świadomości Autyzmu

• Na całym świecie Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Jednak z uwagi na to, że w tym roku przypadł on w okresie świątecznym, przesunęliśmy obchody tego święta na 31 marca.

W Polsce coraz więcej dzieci, młodzieży i dorosłych ma diagnozę zaburzeń spektrum autyzmu. Na co dzień osoby te często spotykają się z brakiem akceptacji, negatywnymi komentarzami, odrzuceniem. Cała społeczność naszej szkoły w tym dniu pokazała, że jesteśmy otwarci na osoby z autyzmem, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“.

Uczniowie zostali zapoznani z tym, czym jest autyzm. Oglądali filmiki jak ludzie z tym zaburzeniem zachowują się w społeczeństwie, obejrzeli prezentację o sławnych osobach z autyzmem. Podczas zajęć lekcyjnych przeprowadzone zostały pogadanki nauczające na temat dzieci ze spektrum autyzmu w szkole. Uczniowie na znak solidarności z tymi osobami zrobili odrys reki, wykonali kartki i plakaty. Z tej okazji wszyscy w tym dniu ubrali się na niebiesko.

Szkolny konkurs plastyczny pod hasłem: „MAM AUTYZM ALE I TAK MOGĘ BYĆ TWOIM KOLEGĄ!”

Prace wyróżnione: praca Dominiki, Milenki, Uli, Hani.

Oto nagrodzone uczennice: Hania, Ula, Milenka i Dominika. Gratulujemy!