Nie od dziś wiadomo, że bajki nie tylko powinny umilać dzieciom czas, ale także uczyć i pokazywać sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień, w sposób bardziej przystępny niż tylko pogadanka. Dzięki bajkom, dziecko może wczuć się w sytuację głównego bohatera, zobaczyć jak radzi sobie z problemami, czy też przeanalizować jego postępowanie i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
Temu też, służyły nasze zajęcia. Maluchy z kl."0" i 1 miały możliwość przypomnienia/poznania, najpiękniejszych bajek i baśni, m.in.: Trzy świnki, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Pinokio, Dziewczynka z Zapałkami, Alicja w Krainie Czarów. Każda z nich, będzie wyjściem do poruszenia ważnych tematów, związanych m. in. z wartościami, bezpieczeństwem czy uczuciami. Zabawa przebiegała wg. następujących punktów:
1. "Jaka postacią z bajki jestem?"- wypowiedzi swobodne dzieci, na temat swoich przebrań.
2. "Bajkowe drużyny"- zabawa wyłaniająca kapitanów drużyn.
3. "Co to za bajka"- zabawa dydaktyczna, w której należało odgadnąć zagadkę związaną z bajką i wybrać przedmioty do niej pasujące.
4. "Pomagamy Kopciuszkowi"- zabawa rozwijająca sprawność manualną. Maluchy musiały rozdzielić wymieszane nasiona fasoli i kukurydzy.
5. " Magiczna liczba"- zabawa rozwijająca pamięć.
6. "Zatrute jabłko"- zabawa rozwijająca szybkość i refleks, gdyż w czasie gdy brzmiała muzyka podawane było jabłko, w chwili gdy umilkładziecko, które je trzymało odpadało z gry.
7. "Baśniowe podliczanie"- podliczenie punktów drużyn. Nagrodzenie zwycięskiej drużyny brawami. Wręczenie wszystkim uczestnikom zabawy medali "Super znawcy bajek".
"Baśniowy bal"- zabawa taneczna.
To był wyjątkowo mile spędzony dzień. Dzieci mogą wcielić się w różne postaci nie, tylko z okazji zabawy karnawałowej - przebranie za postać z bajki.