• Konkurs Fotograficzny „NASZA MAŁA OJCZYZNA”

          •  

            Miło nam pogratulować: Jankowi Nawrockiemu i Juliuszowi Tworkowi za zdobycie czołowych miejsc w konkursie fotograficznym.

            Do konkursu zostało złożonych 17 prac. Komisja Konkursowa w składzie: Monika Zając z Urzędu Gminy Gorzyce, Krzysztof Trościński oraz Mikołaj Gwoździowski z Telewizji Lokalnej oraz Bartosz Półrolniczak z telewizji internetowej iTV Wisła – najwyżej oceniła zdjęcie zatytułowane „Temu co Niebo i Ziemię zbudował” autorstwa Jana Nawrockiego z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach. Drugie miejsce przyznano Juliuszowi Tworkowi uczniowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach za zdjęcie pt. „Mieszkaniec mojego podwórka – Alfred Jaszczurka”.(zdjęcia Urząd Gminy Gorzyce: https://www.facebook.com/GorzyceFace/)

          • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • 21 listopada obchodzony jest Dzień Życzliwości i Pozdrowień- dzień, w którym spełniamy dobre uczynki i dzielimy się uśmiechem.Aby przybliżyć naszym uczniom ideę bycia życzliwym podjęliśmy szereg działań. W szkole było żółto i radośnie. W tym dniu w strojach uczniów oraz przygotowanych dekoracjach dominował kolor żółty. Na drzwiach pracowni zaświeciły „słoneczka życzliwości”, które zawierały cytaty związane z uśmiechem, dobrem i życzliwością. Każda klasa została obdarowana uśmiechem i słodkim upominkiem z ciekawym przesłaniem. Promujemy zatem życzliwość, zarażajmy nią innych, zachęcajmy do czynienia dobra codziennie, nie tylko od święta.🌼🌼🌼🌞🌞🌞

          • Próbna ewakuacja

          • Ewakuacja w szkole…19 listopada 2021r. o godz. 10:20 w zespole szkolno-przedszkolnym nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy szkoły usłyszeli alarm ewakuacyjny. Wszyscy, którzy przebywali w tym czasie w budynku, musieli go niezwłocznie opuścić. Akcję nadzorowała Straż Pożarna. Wszyscy udali się na boisko szkolne, gdzie oczekiwano na informacje o przyczynie pożaru. Na szczęście okazało się, że jest to tylko próbna ewakuacja. Pani Dyrektor Małgorzata Wajs zorganizowała przeprowadzenie takiej akcji, żeby przećwiczyć zasady postępowania w sytuacji pożaru. Statystyki pokazują, że w szkołach zdarzają się, niestety dosyć często, przypadki występowania zagrożeń powodujących konieczność przeprowadzenia ewakuacji ludzi i mienia.

            Aby ewakuacja przebiegała bezpiecznie, ważne jest stworzenie w szkole odpowiednich warunków techniczno-budowlanych oraz organizacyjnych. Po próbnej ewakuacji wiemy już, że jesteśmy w stanie bardzo szybko i sprawnie opuścić szkołę w przypadku zagrożenia.

            Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku.

            https://www.facebook.com/gimsokolniki/videos/591416825524356/

          • „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”

          • SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU zachęca do udziału w XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży o nagrodę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. Inicjatywa jest skierowana do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu pracy literackiej, plastycznej lub multimedialnej, która będzie nawiązywała do tematyki przedsięwzięcia.Opiekunem konkursu jest p. Marta Łysiak prace należy składać do 15 stycznia 2022 r.Więcej informacji po linkiem https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wez-udzial-w-konkursie-pomoz-ocalic-zycie-bezbronnemu

          • DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA

          • 15 i 16 listopada w naszej szkole obchodzono DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA.

            W tym dniu z inicjatywy nauczycieli: przyrody, biologii i chemii przeprowadzono działania mające na celu uświadomienie uczniom, iż zanieczyszczenie powietrza stanowi jeden z najważniejszych problemów w Polsce oraz że jakość powietrza przekłada się w znacznym stopniu na nasze zdrowie i samopoczucie. Uczniowie klas VII i VIII na tę okazję wykonali plakaty tematyczne dotyczące skutków zanieczyszczeń powietrza, które mogliśmy podziwiać na korytarzu szkoły. Znalazły się wśród nich m.in. prace dotyczące efektu cieplarnianego, kwaśnych opadów, smogu i dziury ozonowej. Chętni uczniowie z tych klas przystąpili również do konkursu dotyczącego zanieczyszczeń powietrza, w którym mogli sprawdzić swoją wiedzę wyniesioną z lekcji chemii.

            Najlepszy wynik w konkursie (I miejsce) uzyskała Hanna Staszak z klasy VIII A, natomiast wyróżnienie otrzymali uczniowie z klasy VII: Amelia Kopyto i Jakub Kopeć. Serdecznie gratulujemy.

            Uczniowie klasy IV badali jakość powietrza w okolicy swojego domu. Na lekcjach zdobyli wiadomości o właściwościach powietrza, poznali jego skład wykonując z plasteliny modele cząsteczek gazów oraz diagram procentowej zawartości gazów.Dowiedzieli się co to jest smog i co go powoduje. Na zajęciach w grupach wykonywali pracę plastyczną – smoka zionącego zanieczyszczeniami oraz zastanawiali się jak ograniczać emisję szkodliwych substancji.

          • MIĘDZYNARODOWY PROJEKT EDUKACYJNY EMOCJA

          • W bieżącym roku szkolnym na zajęciach rewalidacyjnych uczniowie realizują Innowację pedagogiczną „EkoEmocje” w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja. Innowacja pedagogiczna realizowana jest od 10 września 2021 r. do 20 czerwca 2022 r.

            Głównymi celami projektu jest kształtowanie postaw społecznych u dzieci. Rozbudzanie w dzieciach wiary w siebie oraz własne możliwości. Aktywizacja dzieci na zrozumienie emocji i uczuć innych osób. Wychowanie do wartości takich jak empatia, wyrozumiałość, szacunek i wrażliwość. Eliminowanie zachowań agresywnych. Projekt składa się z pięciu modułów.

            W I module „Kraina Emocji”- Kreatywność dzieci zakładały kąciki przyrody, gromadziły dary jesieni. Tworzyły pracę plastyczną z okazji Dnia Kropki z użyciem folii bąbelkowej. Przy wykorzystaniu aplikacji Quiver "ożywiały" własne Kropki. Projektowały przy pomocy darów natury makietę, przedstawiającą znaczenie słowa Kreatywność. Uczniowie oglądali prezentacje multimedialne, filmiki i animacje, oraz korzystali z różnych aplikacji na tablecie.

            Po przeprowadzeniu innowacji, po każdym module przeprowadzona zostaje ewaluacja, na podstawieEkoEmocjometrów. Obecnie ukończyliśmy I moduł, uczniowie otrzymali dyplomy, a przed nami moduł II- Wyobraźnia równie pełny ciekawych zadań.

          • Projekt „Z kulturą mi do twarzy”

          • Jedną z innowacji realizowanych w naszej szkole w bieżącym roku szkolnym jest projekt „Z kulturą mi do twarzy”. Jego celem jest miedzy innymi wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji. Uczniowie kl.0-III uczestniczący w tym projekcie zrealizowali już kilka zadań.

            I tak z modułu I- „W krainie muz” dzieci z klasy 0, I i klasy III odbyli podróż do magicznego świata dźwięków. Młodsi poznali instrumenty muzyczne , ich wygląd i brzmienie, a trzecioklasiści nauczyli się grać na dzwonkach pierwszy utwór- melodię „Wlazł kotek na płotek”.

            Z modułu II – „Tu jest moje miejsce zrealizowane zostały zadania:- „Dzień wspomnień i zadumy” ( zad. nr 8, ucz. kl. I-III pamiętając o właściwym zachowaniu odwiedzili cmentarz parafialny, zapalili znicze na grobie Obrońców Ojczyzny”.- „Pejzaże Polski” ( zad. nr 10), ucz. kl. II i III wykonali pejzaże prezentujące piękno polskiej przyrody.- Trzecioklasiści wykonali również pocztówki przedstawiające miejscowość Sokolniki, które zostały wysłane do szkół biorących udział w ogólnopolskim projekcie „Wymiana pocztówkowa”. Tym samym zrealizowali zadanie 13 „Moja okolica” z II modułu.

            Uczniowie kl.0- III ustalili zasady panujące w swojej klasie opracowując „Klasowe kodeksy” – realizując jednocześnie zadanie 1 z modułu III- „Kocham, lubię, szanuję”.

            Dzieci z klasy 0 wykonały pacynki, bawiły się w teatr i zrealizowały zadanie 14 z modułu I „Teatr lalek”.Ponadto uczniowie klasy III „Tanecznym krokiem” włączyli się w obchody uroczystości patriotycznej z okazji 11 listopada. Przygotowali „Taniec z polską flagą” oraz wiersz i piosenkę .

          • „ZASYPMY AMELKĘ ŻYCZENIAMI URODZINOWYMI”

          • 🎁💌📮Szkolne Koło Wolontariatu📮💌🎁zwraca się z prośbą do wszystkich uczniów o wsparcie naszej akcji „ZASYPMY AMELKĘ ŻYCZENIAMI URODZINOWYMI” to tak niewiele, a może sprawić Amelce bardzo dużo radości. Amelka z Rzeszowa niedługo kończy 8 lat, zdiagnozowano u niej nowotwór złośliwy. Czeka na Wasze kartki z życzeniami, które można pisać i przynosić do 16 listopada do p. Motyki, p. Dumy oraz p. Łysiak.

          • OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • 11 listopada miały miejsce gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w parafii Trześń. Wzięli w nich udział władze samorządowe, przedstawiciele placówek oświatowych i mieszkańcy wsi. Naszą szkołę reprezentowały Panie Dyrektor, poczet sztandarowy oraz przedstawiciele harcerzy. Zapraszając na uroczystość, harcerze przekazywali mieszkańcom ręcznie wykonane kotyliony. Obchody 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, rozpoczęto Mszą Świętą za Ojczyznę w kościele parafialnym, po której poczty sztandarowe i wszyscy uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie przy obelisku poświęconym Obrońcom Ojczyzny delegacje złożyły kwiaty. Następnie odśpiewano hymn państwowy.

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • W dniu dzisiejszym, 10 listopada nasza szkoła uroczyście obchodziła kolejną,103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Uczniowie klas III i IV przedstawili montaż słowno – muzyczny, poświęcony upamiętnieniu tego wielkiego wydarzenia dla każdego Polaka. Przypomnieli kolejne etapy drogi, jaka wiodła Polaków do wolności. Uczennice klasy III wykonały patriotyczny taniec z biało – czerwonymi flagami.

            Wiersze i piosenki ze znanymi słowami i melodiami podkreślały miłość do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo.

            Jak w poprzednich latach, tak i dzisiaj wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły o godzinie 11.11 przyłączyli się do zaśpiewania hymnu razem z całą Polską, w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu” .

            Galowe stroje uczniów, piękne biało- czerwone kotyliony podkreślały wzniosłość tej jednej z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju.

            https://www.facebook.com/gimsokolniki/videos/4620463034642800/034642800/

             

          • 8 listopada Dzień Zdrowego Śniadania

          • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, który dostarcza niezbędnej energii. Pomijanie porannego posiłku to jeden z najczęstszych błędów żywieniowych. Tego dnia chcemy zachęcić dzieci, aby przyjrzały się uważnie co spożywają i jak wyglądają ich posiłki. 

            Czy codziennie jedzą śniadanie?

            Czy w ich diecie nie brakuje ważnych składników (np. Ryb, owoców, warzyw?). Ile jedzą słodyczy?

            Czy nie mają problemów z odpowiednia wagą ciała?

            Zdrowa dieta jest podstawą do dobrej kondycji i zdrowia. W tym dniu również przypominamy podstawę zasad zdrowego stylu życia, a mianowicie piramidę zdrowego żywienia i życia. Z tej okazji każde dziecko z klasy 0 i uczeń z klasy I -III przygotowali dzisiaj (zachowując wszelkie zasady sanitarno-epidemiologiczne) zdrowe śniadanie w postaci pysznych kanapek i świeżo wyciśniętego soku jabłkowo- marchewkowego. Mimo, że nie można było dzielić się kanapkami - to i tak wszyscy mogli podziwiać wygląd i prezentacje kanapek koleżanek i kolegów. Na wspólnej przerwie śniadaniowej uczniowie klas I-III ze smakiem zjedli w dniu dzisiejszym zdrowe śniadanie.

          • 🧜‍♀️🧙‍♀️👸Dzień Postaci z Bajek🧚‍♀️👨‍🚒👩‍🔬

          • Nie od dziś wiadomo, że bajki nie tylko powinny umilać dzieciom czas, ale także uczyć i pokazywać sytuacje, z którymi mamy do czynienia na co dzień, w sposób bardziej przystępny niż tylko pogadanka. Dzięki bajkom, dziecko może wczuć się w sytuację głównego bohatera, zobaczyć jak radzi sobie z problemami, czy też przeanalizować jego postępowanie i wyciągnąć wnioski na przyszłość.​​

            Temu też, służyły nasze zajęcia. Maluchy z kl."0" i 1 miały możliwość przypomnienia/poznania, najpiękniejszych bajek i baśni, m.in.: Trzy świnki, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Pinokio, Dziewczynka z Zapałkami, Alicja w Krainie Czarów. Każda z nich, będzie wyjściem do poruszenia ważnych tematów, związanych m. in. z wartościami, bezpieczeństwem czy uczuciami. ​Zabawa przebiegała wg. następujących punktów:

            1. "Jaka postacią z bajki jestem?"- wypowiedzi swobodne dzieci, na temat swoich przebrań.​

            2. "Bajkowe drużyny"- zabawa wyłaniająca kapitanów drużyn.​

            3. "Co to za bajka"- zabawa dydaktyczna, w której należało odgadnąć zagadkę związaną z bajką i wybrać przedmioty do niej pasujące.

            4. "Pomagamy Kopciuszkowi"- zabawa rozwijająca sprawność manualną.​ Maluchy musiały rozdzielić wymieszane nasiona fasoli i kukurydzy.

            5. " Magiczna liczba"- zabawa rozwijająca pamięć.​

            6. "Zatrute jabłko"- zabawa rozwijająca szybkość i refleks, gdyż w czasie gdy brzmiała muzyka podawane było jabłko, w chwili gdy umilkładziecko, które je trzymało odpadało z gry.

            7. "Baśniowe podliczanie"- podliczenie punktów drużyn. Nagrodzenie zwycięskiej drużyny brawami. Wręczenie wszystkim uczestnikom zabawy medali "Super znawcy bajek".

            ​"Baśniowy bal"- zabawa taneczna.​

            To był wyjątkowo mile spędzony dzień. Dzieci mogą wcielić się w różne postaci nie, tylko z okazji zabawy karnawałowej - przebranie za postać z bajki​.

          • „Nasza mała Ojczyzna”

          • Wójt Gminy Gorzyce wraz z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Trześni zaprasza dzieci, młodzież i osoby dorosłe do udziału w konkursie „Nasza mała Ojczyzna”.

            Konkurs obejmuje 3 dziedziny. Pierwsza to test wiedzy o gminie dedykowany uczniom. Mogą do niego przystąpić uczniowie szkół podstawowych, którzy przejdą międzyszkolne eliminacje. Do finału kwalifikuje się maksymalnie 4 osoby z każdej szkoły – po dwie w każdej kategorii wiekowej ( I kategoria – uczniowie kl. IV-VI, II kategoria – uczniowie kl. VII-VIII).

            Swoją wiedzę mogą również sprawdzić dorośli. Osoby, które zgłoszą się do konkursu, napiszą test składający się z 60 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Zarówno uczniowie, jak i dorośli zmierzą się w finale, który został zaplanowany na 24 listopada br. w Zespole Szkolno-Przedszkolny w Trześni – o godz. 9.00.Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 19 listopada br. Uczniów zgłaszają szkoły, zaś osoby dorosłe mogą zgłaszać swój udział telefonicznie, dzwoniąc na numer telefonu Urzędu Gminy Gorzyce – 15 836 20 75 wew. 33 lub numer telefonu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – 15 836 29 12.W konkursie fotograficznym mogą wziąć udział uczniowie ze wszystkich szkół działających na terenie gminy Gorzyce, dedykowany jest on osobom w wieku od 7 do 16 lat. Fotografie wraz z kartą zgłoszenia należy złożyć do 17 listopada br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Zdjęcie powinno być wydrukowane na papierze fotograficznym, matowym, formatu A4. Fotografie wraz z określoną w regulaminie dokumentacją należy również przesłać na adres mailowy biblioteka_szkolna.zsp@wp.plZwycięzcy konkursu zostaną nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez gminę Gorzyce. Ze względu na pandemię organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmiany terminu konkursu.

            Patronat medialny nad konkursem sprawują: Radio Leliwa, Telewizja Lokalna TVL, Telewizja Wisła, Echo Dnia, Super Nowości oraz Tygodnik Nadwiślański.

          • XIX Diecezjalna Olimpiada Wiedzy Liturgicznej

          • Dnia 29 października w naszej szkole odbyła się XIX Diecezjalna Olimpiada Wiedzy Liturgicznej etap szkolny. Dziewięcioro naszych uczniów wzięło udział w tej olimpiadzie.

            Wyniki konkursu:

            1. Iwona Sulewska 21 pkt

            2. Oliwia Tworek 20

            3. Szymon Kowal 18

            4. Hania Staszak 17

            5. Michał Rękas 16

            6. Klaudia Kaczmarska 14

            6. Justyna Rak 14

            6. Mateusz Łata 14

            7. Zuzia Dul 13

            Do etapu dekanalnego przechodzi Oliwia, który odbędzie się 9 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 w Gorzycach.

            Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział, za wykazanie się dużo znajomością tematu, oczywiście Oliwii gratulujemy przejścia do etapu dekanalnego. Cieszymy się i życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu. Ks. Marcin Czajka

          • I Gminny Konkurs Recytatorski

          • 29 października w Gorzycach odbył się I Gminny Konkurs Recytatorski, w którym wzięły udział uczennice naszej szkoły: Nina Bednarz, Lena Turbiarz, Hanna Baran i Hanna Wojdyło. Nasze uczennice z dużym zaangażowaniem recytowały wiersze Jana Brzechwy. W pierwszej kategorii wiekowej kl. I-II 3 miejsce zajęła Nina Bednarz za wiersz „Kaczka Dziwaczka, zaś w drugiej kl. III-IV na podium stanęła Hanna Baran za interpretację wiersza „Na straganie” . W nagrodę wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki.

            Gratulujemy wszystkim naszym reprezentantkom.