• Dbamy o miejsca pamięci

          • Przygotowując się do Święta Zmarłych pamiętamy również o tych, którzy zasłużyli się naszej Ojczyźnie i odegrali ważną rolę w historii naszej szkoły. W tym tygodniu uczennice klasy 8b - Gabriela oraz Oliwia pod opieką nauczycieli opiekunów SK PCK uporządkowały miejsca ważne dla społeczności szkolnej- kamień z tablicą poświęconą mjr. Władysławowi Siemkowi, poległemu w Katyniu oraz tablicę z wizerunkiem patrona naszej szkoły - ks. Jana Twardowskiego. Przy tablicy oraz przed kamieniem uczniowie klasy VIIIb zapalili także znicze, symbol naszej pamięci. 

          • Uczniowie klas I-III z wizytą na cmentarzu

          • W dniu dzisiejszym uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami wybrali się na cmentarz parafialny by zapalić znicze na grobie Obrońców Ojczyzny oraz na grobach swoich bliskich. Tym gestem chcieli wyrazić swoją wdzięczność i pamięć o nich.

          • 🚌🚌🚌WYCIECZKA 🚌🚌🚌

          • 27 października uczniowie klas VII i VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Łańcuta i Leżajska.

            Zamek w Łańcucie zrobił na wszystkich ogromne wrażenie, zwłaszcza zwiedzane sale, reprezentacyjne pokoje i piękne, ciągnące się korytarze ze zgromadzonymi eksponatami. Wspaniale wyglądał także sam zamek w oprawie jesiennej szaty drzew i promieniach słońca, które nam towarzyszyły. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również powozownia i storczykarnia.W Leżajsku odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i poznaliśmy historię tego sakralnego miejsca.

          • „Gramy zmysłami”

          • Zespół Szkolno-Przedszkolny przystąpił do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”. Jego celem jest innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Na każdy miesiąc zaplanowane są różnorodne zadania, które w odpowiednio przygotowanych warunkach pozwolą dzieciom poznać świat wieloma zmysłami.  W październiku dzieci z klasy 0 uczestniczyły w warsztatach w formie zabaw sensorycznych. Podczas zabaw używane były produkty wykorzystywane w kuchni tj. ryż , makaron, kasze ,groch, mąki, cukier, sól,  a także  tzw. dary jesieni tj. kasztany, żołędzie, szyszki. Dzieci kształciły umiejętności matematyczne poprzez przeliczanie, porównywanie zbiorów pod względem koloru, kształtu, wielkości, a także  doskonaliły umiejętność pisania poznanych liter poprzez kreślenie ich kształtu na spożywczych produktach sypkich. Powstała ścieżka sensoryczna „kuchnia” i ścieżka sensoryczna „las”.

          • OGŁOSZENIE

          •  

             W związku z trwaniem miesiąca bibliotek, prosimy wszystkich zainteresowanych uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w następujących proponowanych projektach:

            • Uczniowie klas 0 –III : wykonanie kukiełki do wybranej przez siebie lektury szkolnej.
            • Uczniowie klas IV –VIII : wykonanie audiobooków.

            Prace składamy w bibliotece szkolnej .

            Termin składania prac  do 15 listopada .

            Najlepsze prace zostaną nagrodzone, a wszyscy uczniowie biorący udział w proponowanych  projektach otrzymają dodatkowe punkty z zachowania.

            Nauczyciele bibliotekarze

          • Wycieczka do Muzeum Porcelany w Ćmielowie

          • 5 października odbyła się wycieczka klasy 7 do pierwszego w Polsce Muzeum Porcelany.

            Uczniowie oprowadzeni przez przewodnika poznali cały proces produkcji porcelanowych figurek. Dużą atrakcją było wejście do wnętrza oryginalnego pieca, który dawniej służył do wypału porcelany a obecnie jest salą multimedialną.

            Bardzo ciekawe okazały się dla uczniów warsztaty ceramiczne pod okiem doświadczonego instruktora.

          • „Trześniowskie anioły"

          • 8 października 2021r. uczniowie: Oliwier Koziarz ( kl.IV), Oliwia Tworek (kl. VII) oraz Gabriela Mroczek ( kl. VIIIb) reprezentowali naszą szkolę w 6. edycji uroczystości „Trześniowskie anioły".

            Wydarzenie to mialo miejsce w miejscowej remizie strazackiej. Oliwier Koziarz otrzymał wyróżnienie w konkursie plastycznym na najpiekniejszego aniola w II kategorii wiekowej, czyli klasy IV- VI, zaś Gabriela Mroczek zdobyla pierwsze miejsce w tym konkursie, w III kategorii wiekowej, klas VII- VIII. Oliwia Tworek zdobyła drugie miejsce w konkursie recytatorskim, w III kategorii wiekowej, klas VII- VIII. Uczniowie otrzymali upominki oraz pamiątkowe dyplomy.

          • Konkurs

          • Szkolne Koło Wolontariatu zachęca do udziału w konkursie plastycznym organizowanym przez Fundację BGK na Kartkę Bożonarodzeniową wykonaną z materiałów naturalnych oraz pochodzących z recyklingu w formacie 21cm x 21 cm dla klas 1-3.

            Wszelkie prace należy składać do p. Łysiak do 29 października.

            Więcej informacji na stronie

            https://www.dotacjeoswiata.pl/konkurs-na-kartke-swiateczna.…

          • „Bezpieczeństwo uczniów i odpowiedzialność karna nieletnich”

          • „Bezpieczeństwo uczniów i odpowiedzialność karna nieletnich” to temat spotkania, które miało miejsce 15 października 2021r. w naszej szkole. Jego celem było poszerzenia kompetencji uczniów w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach szkolnych. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV-VIII.

            W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci w różnych sytuacjach.

            Tegoroczne spotkanie z policjantkami dotyczyło nie tylko problemów bezpieczeństwo w drodze do szkoły, ale także zagadnień cyberprzemocy oraz odpowiedzialności karnej młodzieży za zachowania agresywne, rozbój, demoralizację i przemoc z wykorzystaniem Internetu. Uczniowie otrzymali także ważne informacje o zagrożeniach dotyczących przemocy rówieśniczej, przemocy domowej, uzależnieniach, narkomanii oraz o niebezpieczeństwach płynących z sieci. Tym ostatnim zagrożeniom poświęcono szczególnie dużo uwagi. Uczniowie dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną. Mieliśmy okazję zapoznać się z wszelkimi nowościami w dziedzinie przeciwdziałania i ścigania przestępstw, które mają miejsce w sieci. Świadomość odpowiedzialności za takie postępowanie może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami. Wszyscy wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki spotkania przebiegały w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne. Mamy nadzieję że zaowocuje ono większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W trakcie roku szkolnego obchodzimy wiele świąt i uroczystości, ale jedno z nich ma dla nas szczególne znaczenie.

            14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Ze względu na sytuację epidemiologiczną i konieczność utrzymywania dystansu społecznego nie możemy się spotkać wspólnie na uroczystym apelu.

            Uczniowie wierszem i piosenką dziękują nauczycielom za ich pracę, okazywane serce i życzliwość. W pięknych słowach wierszy i piosenek wyrażają swą wdzięczność.

            Z każdym rokiem bardziej i goręcej,bo to dzięki Wam, Nauczyciele,wiemy, rozumiemy z każdą lekcją więcej.

            Już umiemy schylić się nad wierszem,w barwach mapy przez świat powędrować.Na termometr patrzeć przez szkło wiedzyi rozumieć tajemnice słowa.

            Dziękujemy, jak każdego roku…Wciąż zbyt mało i nigdy zbyt wiele-za to światło, co mroki rozjaśnia.

            💐💐💐💐💐

            Podziękowanie od uczniów

            https://www.facebook.com/gimsokolniki/videos/567924927796211/

             

            Życzenia od Wójta Gminy Gorzyce

          • 🚌🚍 WYCIECZKA 🚌🚍

          • 13.10.2021r. uczniowie klas IV, V i VI wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Przemyśla, Krasiczyna i Bolestraszyc. W Przemyślu zwiedzili Muzeum Fajek i Dzwonów, podziwiali piękny rynek, w Krasiczynie zamek, zaś w Bolestraszycach arboretum. Były to niezapomniane lekcje historii, j. polskiego, biologii i muzyki. Późnym wieczorem, pełni wrażeń, wszyscy szczęśliwie wrócili do domów.

          • Wycieczka uczniów klas I-III do Sandomierza „Ścieżką legend"

          • Uczniowie pod opieką wychowawców, nauczycieli i przewodników zwiedzali Zbrojownię Rycerską, gdzie dowiedzieli się o sławnym rycerzu Zawiszy Czarnym. Przeszli też Podziemną Trasą Turystyczną, gdzie według legendy dzielna Halina Krępianka oddała swoje życie ratując Sandomierz przed wojskiem tatarskim. Tu również każdy mógł wybić własnoręcznie pamiątkowego "talarka". Zwiedzali również kosciół św. Jakuba- najstarszy obiekt w tym mieście. To tu według legendy św. Jacek posadził obok kościoła lipy, które rosną do góry korzeniami. Spacerowali też przepięknym lessowym wąwozem Królowej Jadwigi, która jak głosi legenda zostawiła w Sandomierzu swoje rękawiczki. Uczestnicy mieli możliwość zobaczyć te rękawiczki i wiele innych cennych eksponatów podczas zwiedzania Domu Długosza- Muzeum Diecezjalnego.

            Po tak wielu atrakcjach udaliśmy się do restauracji na pyszny obiad, a następnie uczniowie mieli czas na zakup pamiątek oraz wspólne fotografie na tle pięknego Sandonierza.

          • 🌳🌳🌳 Dzień Drzewa 🌳🌳🌳

          • Jak co roku 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia było „Święto Drzewa – Dla przyrody!”. Od wieków wiadomo, że drzewa mają ogromny wpływ na człowieka, czy jako nasze oczyszczacze powietrza, czy też jako miejsca gdzie można odpocząć, zrelaksować się w ich cieniu albo słuchając ich szelestu. Nasi przodkowie je czcili ale i korzystali z ich dobrodziejstw.Również w naszej szkole obchodzony był Dzień Drzewa, który zorganizował SK LOP. Została wykonana gazetka przedstawiająca najpopularniejsze drzewa rosnące w Polsce, dzięki której uczniowie mogli zapoznać się z gatunkami często występujących drzew. Zaprezentowano również prace uczniów. W tym roku powstały ciekawe plakaty ukazujące różne rodzaje papieru. Zadanie zaciekawiło uczniów z klas V – VIII, wykonano wiele prac. Dzięki przepięknym pracom dzieci powstała w szkole kolorowa i wzbudzająca podziw wystawa. Natomiast uczniowie klasy IV zrobili piękne zielniki drzew i krzewów leśnych oraz parkowych. Przeprowadzony projekt umożliwił zainteresowanym uczniom na uzyskanie nieco więcej informacji na temat przyrody w najbliższym otoczeniu.

          • Drużyna harcerska rozpoczyna nowy rok szkolny

          • W czwartkowe popołudnie drużyna Sokoli Wzrok zameldowała początek harcerskich działań. Nie mogło się to dokonać inaczej niż przy ognisku...Mamy głowy pełne pomysłów, bogate plany i dość spory zapał....zapraszamy do współpracy chętne druhny i druhów... Czuwaj!!!

          • „Czytam z klasą lekturki spod chmurki"

          • Uczniowie klas I-III uczestniczą w bieżącym roku szkolnym w kolejnej edycji międzynarodowego projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III "Czytam z klasą lekturki spod chmurki". W tej edycji uczniowie będą nie tylko doskonalić czytanie ze zrozumieniem, czy aktywne słuchanie ale też będą zgłębiać wiedzę na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody.

            " Z kulturą mi do twarzy" to kolejny międzynarodowy projekt edukacyjny realizowany w naszej szkole . Uczestniczą w nim nie tylko uczniowie klas I - III, ale również najstarsza grupa przedszkolna "zerówkowicze".

          • DOŁĄCZ DO NAS! ODDAJ KREW DLA INNYCH

          • Wójt Gminy Gorzyce zaprasza mieszkańców do wzięcia udziału w akcji oddawania krwi. Zbiórka odbędzie się 8 listopada br. w sali narad Urzędu Gminy Gorzyce przy ul. Pańskiej 1.

            - Krew to bezcenny dar, jej nie da się zastąpić żadnym innym lekiem. Każdy z nas lub osoby nam bliskie mogą znaleźć się w sytuacji, gdzie podanie krwi będzie decydowało o zdrowiu i życiu, dlatego tym bardziej zapraszam osoby, które nie mają żadnych przeciwskazań zdrowotnych czy innych do wzięcia udziału w naszej akcji – zachęca Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

            Akcja poboru krwi została zorganizowana przez Urząd Gminy Gorzyce w odpowiedzi na wiele próśb mieszkańców, którzy chcieliby oddać krew. Swój udział w akcji już zadeklarowali pracownicy urzędu, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, policjanci z Komisariatu Policji w Gorzycach oraz członkowie i przyjaciele Klubu Stal Gorzyce. Słodki poczęstunek dla wszystkich, którzy tego dnia oddadzą krew, przygotowuje Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach. – To szlachetna akcja, nie wszystkie możemy oddać krew, ale chociaż w ten sposób chcemy wesprzeć tych, którzy wezmą udział w wydarzeniu organizowanym w naszej gminie – mówi Anna Kozieł, przewodnicząca KGW w Gorzycach.

            Akcję poboru krwi poprowadzi Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Jednodniowy punkt zostanie zorganizowany w sali narad Urzędu Gminy Gorzyce przy ul. Pańskiej 1. Rejestracja prowadzona będzie od godz. 10.00 do 13.00.Przedstawiciele firm, instytucji, którzy chcieliby pod wspólnym szyldem oddawać krew, mogą zgłaszać swój udział pod nr telefonu działu komunikacji społecznej Urzędu Gminy Gorzyce – tel. 15 836 20 75 wew. 33.

            Nie każdy ze względów zdrowotnych czy innych przeciwwskazań może wziąć udział w akcji. Szczegółowe informacje dotyczące zasad oddawania krwi zamieszczone są na stronie internetowej rzeszowskiego centrum - https://www.rckk.rzeszow.pl

            Dla tych, którzy oddadzą krew, czekają profity, są to m.in. ekwiwalent kaloryczny z reguły w postaci czekolad, a także zwolnienie od pracy, szkoły w dniu, w którym oddawana jest krew oraz w dniu następnym.

            Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest BEZPIECZNE i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia czy życia. Krew pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny.

          • 🌲 Wycieczka przyrodnicza kl. II 🌲

          • Korzystając ze słonecznej, pięknej pogody 05.10.2021 r. uczniowie klasy II wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do lasu. 🍁

            Głównym celem wizyty w lesie było przybliżenie uczniom środowiska przyrodniczego, jakim jest las oraz zapoznanie dzieci ze zwierzyną i roślinnością tam występującą. Wyruszyliśmy na spacer spod szkoły, następnie przechadzajac sie leśnymi dróżkami poznawaliśmy przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Zbieraliśmy "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Głównie były to szyszki, liście, żołędzie, z których na lekcji techniki będziemy robić różne, ciekawe prace. 🦔

            Dzieci przypomniały zasady prawidłowego zachowania się w lesie. Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę uczniów oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody leśnej.

            Ostatnim punktem wycieczki była integracja zespołu klasowego poprzez wspólne zabawy na placu zabaw oraz pieczenie kiełbasek.