• SENSORYCZNA MATEMATYKA- zadanie listopadowe w ramach realizowanego Projektu Edukacyjnego „Gramy Zmysłami”.

          • Kreatywna matematyka sensoryczna to zajęcia, które wprowadzają dzieci w świat matematyki poprzez doświadczenia wielozmysłowe i dobrą zabawę. Dzieci na zajęciach doskonaliły przeliczanie, porównywały liczebność zbiorów oraz przyswajały takie pojęcia jak: mniej, więcej, tyle samo. Utrwalały też nazwy figur geometrycznych, rozwijały koordynację wzrokowo- ruchową, motorykę małą i umiejętność tworzenia kompozycji przestrzennych. Odtwarzały również rytmy przedstawione na obrazkach przy wykorzystaniu gry Sprytne Pszczółki ćwicząc przy tym prawidłowy chwyt, nazwy kolorów oraz pamięć i koncentrację.

          • Tosty dla Bartusia- podsumowanie akcji

          • Miło nam poinformować, że podczas zbiórki charytatywnej Tosty dla Bartusia, uzbieraliśmy 800,41 zł. Ogromne wyrazy wdzięczności kierujemy do każdej osoby zaangażowanej w akcje. Hojność naszej społeczności była ogromna. Pieniążki już zasiliły konto Bartosza. W produkcji tostów wspomógł nas sprzęt zakupiony w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości

          • Andrzejki w klasach 4-8

          • „Andrzejki to zabawy czas,

            niech magia i wróżba

            królują wśród nas…”

            Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem poznania tradycji i obrzędów ludowych. Z tej okazji 23 listopada 2022r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa zorganizowana dla klas IV-VIII. Uczniowie świetnie bawili się przy dźwiękach ulubionych piosenek. Po tańcach dzieci udały się na mały poczęstunek przygotowany przez rodziców. Czas zabawy minął szybko. Wszyscy zadowoleni i w dobrych humorach wrócili do swoich domów. O oprawę muzyczną i rewelacyjną atmosferę podczas imprezy zadbał pan Sławomir Rękas, któremu serdecznie dziękujemy.

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          • Już od rana 23 listopada, wraz z dziećmi pojawiły się w szkole misie – misie małe, średnie, duże i te bardzo, bardzo duże. Po raz kolejny postanowiliśmy uczcić to święto w klasach 0-III oraz w grupach przedszkolnych w sposób szczególny.

            Celem całego przedsięwzięcia było między innymi: przybliżenie dzieciom w sposób bardzo przystępny historii pluszowego misia, przedstawienie na gazetce sylwetek misiów, udział w zabawach, których bohaterem był miś oraz zachęcanie do poszanowania zabawek.

            Po krótkim powitaniu i przedstawieniu swoich pupili, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła im historię powstania pluszowego misia, a na okolicznościowej gazetce mogli poznać bohaterów znanych bajek, książek i filmów. Następnie wraz ze swoimi misiami wzięli udział w zabawie ruchowo-naśladowczej „Niedźwiadek”.

            Zabawa była znakomita, wszystkim dopisywał dobry humor, a na koniec kiedy dokuczał mały głód każde dziecko otrzymało „małe co nieco”.

            W czasie „misiowego przyjęcia” dodatkową atrakcją dla uczestników było wykonanie przez uczniów kl.6 i 8 tematycznych wierszyków i piosenek. Odwiedziny u młodszych kolegów i koleżanek były bardzo udane.

            Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział i zapraszamy za rok. Uroczystość przygotowała p. M. Trofiniak wraz z uczniami zaangażowanymi w pracę w bibliotece szkolnej.

          • Zabawa andrzejkowa

          • Andrzejki, to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Są one dla każdego wspaniałą okazją do zabawy. Dnia 23.11.2022 roku, odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa klas 0-III. Było wiele zabawy i radości. Wszyscy świetnie się bawili pod czujnym okiem nauczycieli. Kiedy nadeszła chwila wróżb, uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawie, chcąc „poznać swoją przyszłość”. Wśród wielu propozycji, nie zabrakło tradycyjnego ustawiania butów i wróżb dotyczących przyszłego zawodu. Przewidziany był również czas na słodki, pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

          • Dzień życzliwości i pozdrowień :)

          • 21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

          • Pomagamy !

          • Uczniowie naszej szkoły wyszli z inicjatywą zbiórki pieniędzy dla Bartosza Jędrasika, chorego na SMA (https://www.siepomaga.pl/bartosz-jedrasik). W związku z tym we wtorek, 22 listopada podczas przerw będziemy sprzedawać TOSTY z szynką i serem. Połówki tosta będą sprzedawane za 2 złote lub więcej, ponieważ jest to cel charytatywny . Zapraszamy do włączenia się w akcję.

          • Uroczystości Święta 104 rocznicy odzyskania Niepodległości

          • Uroczystości Święta 104 rocznicy odzyskania Niepodległości w Trześni rozpoczęła uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym p.w. Świętej Rodziny w Trześni.

            Na tych uroczystościach nie zabrakło sztandaru, delegacji uczniów i drużyny harcerskiej naszej szkoły. Nie mogło zabraknąć z Sokolnik przedstawicieli koła gospodyń wiejskich i Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Sokolenie” działającym Domu Kultury w Sokolnikach i OSP w Sokolnikach.

            Uroczystą inscenizację z okazji 11 Listopada przygotowali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni.

            Po Mszy Świętej nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny, mieszczącym się na miejscowym Cmentarzu Parafialnym delegacji przedstawicieli: władz powiatu, gminy, szkół, drużyn harcerskich, kół gospodyń wiejskich, sołectw i jednostek OSP, wchodzących w skład Parafii Trześń gdzie oddano hołd wszystkim poległym za Naszą Wolność, poprzez złożenie kwiatów i zniczy na pomniku Obrońców Ojczyzny .

            Zdjęci dzięki uprzejmości portalu: Trześń Informacje Wydarzenia (https://www.facebook.com/photo?fbid=188774933669260&set=pcb.188777540335666)

          • 11 listopada

          • W naszej szkole 10 listopada uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości. Uczniowie wraz z gronem pedagogiczym oraz dyrekcją i pracownikami szkoły wzięli udział w apelu upamiętniającym najważniejsze wydarzenia w drodze Polski ku wolności. Dzięki zakupionemu sprzętowi w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości mogliśmy zrobić zdjęcia i nagrania.

            Nasza szkoła wzięła udział w akcji #szkoładohymnu - wspólnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy "Mazurek Dąbrowskiego". Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której uczniowie przypomnieli nam trudne chwile dla Polski, okres niewoli i zaborów, powstań narodowych oraz czasów I wojny światowej. To była piękna lekcja patriotyzmu.

            „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

            W piatek 11 listopada obchodzimy 104 rocznicę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po 123 latach niewoli austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Dzień ten został uznany za święto państwowe cytowaną wyżej ustawą z 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości, ale uroczyste obchody odbywały się już wcześniej.

            11 listopada to data symboliczna. W tych dniach – jak wspominał lata później Piłsudski – Polska powstała do istnienia.

            11 listopada nie od razu stał się świętem narodowym. Dyskusje na temat powszechnie uznawanej daty przywrócenia państwa polskiego trwały przez niemal całe dwudziestolecie międzywojenne i 11 listopada został ogłoszony świętem narodowym prawie 20 lat po wydarzeniach, które upamiętnia – w kwietniu 1937 roku.

            Po II wojnie światowej i utworzeniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej święto zostało zniesione, ale nie zapomniane. 11 listopada był okazją, by zademonstrować swoją opozycyjność wobec systemu komunistycznego. Po raz pierwszy władze uległy publicznej presji 11 listopada 1981 roku, składając wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie i wprowadzając ten dzień do kalendarza oficjalnych obchodów. Nie trwało to jednak długo – demonstracje na 11 listopada rozbijała milicja. W 1989 roku 11 listopada ponownie został ustanowiony świętem narodowym. Obchodzony jest co roku jako Narodowe Święto Niepodległości.

            Jesteśmy wdzięczni wszystkim walczącym o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Chwała Bohaterom!

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • W przeddzień kolejnej 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, nasza szkoła włączyła się w coroczną akcję odśpiewania hymnu państwowego o godzinie 11.11 „Szkoła do Hymnu”. Następnie uczniowie przedstawili uroczysty montaż słowno-muzyczny, poświęcony losom naszej Ojczyzny w drodze do wolności.

            „Żeby Polska była Polską” przez 123 lata niewoli walczyły całe pokolenia Polaków. To im od 11 listopada 1918 r. zawdzięczamy wolność, poczucie dumy  narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów.

            Program pod opieką nauczycieli przygotowali uczniowie klas IV, V, VI i VIII. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu zachęciła uczniów do udziału w uroczystych obchodach, które odbędą się w dniu jutrzejszym w Kościele Parafialnym w Trześni. Następnie przedstawiciele Szkolnego Koła PCK udali się z kwiatami pod  tablicę poświęconą Pamięci wszystkich mieszkańców Sokolnik, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Składamy podziękowania Pani Anecie Kopeć za przygotowanie pięknej, okolicznościowej wiązanki w barwach biało-czerwonych, którą uczniowie złożyli pod tablicą.

          • Wycieczka do Krainy Krówek w Opatowie

          • 7 listopada 2022 r. klasa II wybrała się do Krainy Krówek w Opatowie. Wycieczkę rozpoczęła od obejrzenia prezentacji multimedialnej przedstawiającej historię Krówki Opatowskiej, gdzie dzieci dowiedziały się dużo ciekawych rzeczy na temat produkcji tych słodkości. Okazało się, że jest to ręczna produkcja, dzięki czemu krówka zachowuje swój niepowtarzalny smak, a wyrób produkowany jest z naturalnych produktów-mleka w proszku, cukru, syropu ziemniaczanego i tłuszczu roślinnego. Następnie dzieci wzięły udział w warsztatach w kawiarni,, Krówkarenka", podczas których samodzielnie zawijały i pakowały cukierki do ozdobnych pudełek. Odbyła się również degustacja ,,krówek"połączona z zakupami. Na koniec uczniowie zostali poczęstowani pączkiem, gofrem na patyku oraz ciepłą herbatką. Poźniej dzieci zwiedziły Podziemia Opatowskie, gdzie poznały historię samych podziemi oraz Opatowa i jego zabytków, a także obejrzały wystawy głównie o tematyce regionalnej. Słodka Kraina Krówek Opatowskich na długo zostanie w naszej pamięci, a smak krówek będzie niezapomnianym smakiem dzieciństwa, do którego chętnie wracamy.

          • Ogłoszenie

          • Szkolne Koło Wolontariatu zwraca się z prośba o wsparcie rzeczowe dla DPS w Mokrzyszowie. Wszelkie informacje o potrzebnych rzeczach umieszczone są na plakacie.Przyniesione rzeczy zbierane będą przez wychowawców, w bibliotekach lub przez opiekuna SKW panią Martę Łysiak.

          • Najmłodsi także pamiętają

          • W dniu 3 listopada klasy I i II wybrały się na Skwer Jana Pawła II. Odwiedziły również miejsca ważne dla społeczności szkolnej - kamień z tablicą poświęconą mjr W. Siemkowi, poległemu w Katyniu oraz tablicę z wizerunkiem patrona naszej szkoły- ks. J.Twardowskiego. Na skwerze, przy tablicy oraz przed kamieniem uczniowie zapalili znicze jako symbol naszej pamięci i poznali historię tych miejsc.