21 maja każdego roku to wyjątkowa data dla wszystkich miłośników Wszechświata oraz badań nad nim. Obchodzimy wtedy Międzynarodowy Dzień Kosmosu, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć oraz jak najszersze, ciągłe rozpowszechnianie zdobytej wiedzy wśród innych ludzi. Pomysłodawcą, który zapoczątkował świętowanie akurat tego dnia, jest amerykańska firma Lockheed Martin, która od wielu lat współpracuje z NASA w dziedzinie, między innymi, tworzenia części do promów kosmicznych, a także wysokobudżetowego planu budowy załogowego statku kosmicznego Orion. Autorzy tego święta chcą zachęcić i zaciekawić jak najwięcej osób do pogłębiania swojej wiedzy o planetach, gwiazdach i całym Wszechświecie.
Pierwszym i jak dotąd jedynym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewski, który w 1978 roku wraz z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30.
Wtedy też po raz pierwszy polska flaga znalazła się na orbicie okołoziemskiej.
Drugi raz flagę w naszych barwach narodowych zabrał w kosmos w kwietniu 1998 roku na pokładzie promu „Columbia” Amerykanin polskiego pochodzenia James Pawelczyk.
Panie uczące biologii i geografii w naszej szkole przygotowały projekt, w którym poznając kosmos można było wykazać się różnymi talentami. Uczniowie klasy IV, VI i VII, w ramach projektu „Rakietą w kosmos”, przygotowali piękne modele rakiet kosmicznych. Pierwsze miejsce za swój model zdobyła Milena Wala.
Modele Układu Słonecznego wykonali uczniowie obecnych kl.VIII – można było je oglądać z dużym opóźnieniem wywołanym przez pandemię . Prace te stały się inspiracją do utworzenie makiety kosmosu na korytarzu szkolnym.
Siódmoklasiści opracowują prezentację o osiągnięciach słynnych naukowców i astronautów, w tym również Polaków. Młodzież z klasy VIII b opracowuje portfolio o tematyce dotyczącej Wszechświata.
Mamy nadzieję, że zadania jakich podjęli się chętni uczniowie naszej szkoły pogłębiły ich wiedzę i dostarczyły przyjemnych doznań, gdyż Światowy Dzień Kosmosu jest świetną okazją, aby przekonać się, jak wiele tajemnic skrywa Wszechświat.