• Festiwal Nauki i Techniki

          • 27 maja uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się na Gminny Dzień Dziecka na stadion sportowy w Gorzycach.

            Odbył się tam Festiwal Nauki i Techniki. Swoje stanowiska naukowe przygotowało blisko 20 wystawców. Wśród nich rownież nasza szkoła. Na naszym stanowisku dzieci i młodzież mogły obserować różne ciekawe doświadczenia chemiczne , mogły dostać pięknie modelowane balony w różnych kształtach oraz zabawić się w najlepsza zabawę dziecięcych lat- puszczanie baniek (różne wielkości)

            Od godz. 9.00 do 11.00 – na Festiwalu uczestniczyli najmłodsi – przedszkolaki i uczniowie klas I-IV, a od godz. 11.00 starsi uczniowie i młodzież.

            Dla dzieci i młodzieży został przygotowany słodki i zdrowy poczęstunek Pogoda nam dopisała i wszyscy z uśmiechem na twarzy wrócili do swoich szkół.

          • Dzień Mamy

          • Dzień Mamy jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto. Każda klasa przygotowała filmową pocztówkę. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i mam.

            https://fb.watch/dlZmiP0GGU/

          • Festiwal Nauki i Techniki w Gorzycach.

          • Jak porusza się łazik marsjański? Jak zbudować i zaprogramować roboty z kloców lego? Do czego służy ciekły azot? Kto zbudował pierwszego drona? Dlaczego bańki mydlane są unikatowe? Jak zakodować list?

            Odpowiedzi na te i wiele innych pytań już jutro tj. 27 maja br. – podczas Festiwalu Nauki i Techniki w Gorzycach.

            W ramach Gminnego Dnia Dziecka w piątek na gorzyckim stadionie odbędzie się Festiwal Nauki i Techniki. Swoje stanowiska naukowe przygotowuje blisko 20 wystawców. Wśród nich będziemy gościć m.in. koła naukowe z Politechniki Rzeszowskiej, przedstawicieli służb mundurowych tj. wojska, policji i straży pożarnej, a także przedstawicieli placówek oświatowych, firm i instytucji.

            Od godz. 9.00 do 11.00 – Festiwal będą odwiedzać najmłodsi mieszkańcy – przedszkolaki i uczniowie klas I-IV, a od godz. 11.00 starsi uczniowie i młodzież.

            Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Dla dzieci i młodzieży został przygotowany słodki i zdrowy poczęstunek.

            Sprawdź, jakie ciekawostki przygotowali wystawcy

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Gramy zmysłami” ZREALIZOWANY!!!

          • Zespół Szkolno-Przedszkolny przystąpił do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”. Jego celem było innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Na każdy miesiąc zaplanowane zostały różnorodne zadania, które w odpowiednio przygotowanych warunkach pozwoliły dzieciom poznać świat wieloma zmysłami.

            W październiku dzieci z kl.0 uczestniczyły w warsztatach w formie zabaw sensorycznych. Podczas zabaw używane były produkty wykorzystywane w kuchni tj. ryż, makaron, kasze, groch, mąki, cukier, sól, a także tzw. dary jesieni tj. kasztany, żołędzie, szyszki. Dzieci kształciły umiejętności matematyczne poprzez przeliczanie, porównywanie zbiorów pod względem koloru, kształtu, wielkości, a także doskonaliły umiejętność pisania poznanych liter poprzez kreślenie ich kształtu na spożywczych produktach sypkich. Powstała ścieżka sensoryczna „kuchnia” i ścieżka sensoryczna „las”.

            Zadanie zrealizowane w listopadzie dotyczyło zmysłu słuchu. Gra na instrumentach, wspólne tańczenie, klaskanie, śpiew czy słuchanie muzyki to idealne zabawy stymulujące zmysł słuchu. Dzieci odgadywały jakie dźwięki wydają poszczególne instrumenty, na polecenie nauczyciela grały na instrumentach zmieniając tempo szybko-wolno lub natężenie głośno-cicho. Świetną zabawą okazał się „Głuchy telefon”, gdzie ważne jest uważne słuchanie i rozumienie mowy. Zabawa ta to też nauka skupienia i pracy w grupie. Zerówkowicze doskonale poradzili sobie z wyszukiwaniem wyrazów na określona literę i podziałem podanego wyrazu na głoski i sylaby.

            W miesiącu grudniu dzieci uczestniczyły w zabawach sensorycznych rozwijających zmysł wzroku. Celem tych zabaw było dostarczenie zmysłom różnorodnych bodźców, które rozwijają i doskonalą umiejętność postrzegania świata. Chętnie uczestniczyły w zabawach ćwicząc ostrość wzroku, potrafiły dostrzec położenie przedmiotu, jego wielkość i cechę. Świetnie poradziły sobie z układaniem pociętych kartoników, dobierając podobne odcienie, stopniując od najciemniejszego do najjaśniejszego. Sortowały przedmioty według koloru, szukały przedmiotów w otoczeniu w danym kolorze. Potrafiły wskazać kolory podstawowe i określić w jaki sposób tworzone są poprzez połączenie dwóch sąsiednich kolorów, kolory pochodne.

            Miesiąc styczeń był przeznaczony na realizację zadania dotyczącego dotyku, który odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka, oddziałuje na jego wszechstronny rozwój. To właśnie dotyk jest zmysłem pozwalającym na wytworzenie, umocnienie więzi między ludźmi, pozwala odbierać informację, służy komunikacji, potrafi pobudzić do działania. Dzieci doświadczyły tego poprzez zabawy sensoryczne tj. chodzenie po ścieżce sensorycznej, wykonanej z różnych materiałów, przysypywały różne rodzaje kasz i materiałów sypkich, bawiły się pojemnikami wypełnionymi grochem, kaszami, cukrem, makaronem, malowały na tackach wysypanych kaszą, nawlekały koraliki.

            Celem zabaw lutowych były ćwiczenia stymulujące węch. Aby zadbać o prawidłowy rozwój sensoryczny dziecka trzeba dbać o każdy zmysł. Dzieci miały możliwość poznania przypraw kuchennych za pomocą wzroku, dotyku i węchu. Jedna z zabaw polegała na tym, aby dziecko znalazło daną przyprawę po nazwie, inna zabawa to poznawanie zapachu i układanie opakowania z przyprawą w kolejności od najprzyjemniejszej do najmniej przyjemnej. Chętnie bawiły się w zgadywanie zawartości opakowań przypraw tj. cynamon, wanilia, czosnek, rozmaryn ,oregano, tymianek, pieprz itp. Próbowały połączyć pojemniki w zapachowe w pary tj. mydło, kawa, proszek do prania. Zabawy rozwijały logiczne myślenie i spostrzegawczość.

            W miesiącu marcu dzieci podczas zabaw stymulowały zmysł smaku. Jednym z zadań było określenie jaki owoc lub warzywo spróbowało dziecko przy zamkniętych oczach, następnie określało czy to był smak słodki, słony, kwaśny, gorzki czy cierpki. Dzieci próbowały najczęściej pojawiające się w ich jadłospisie produktów tj. pomidor, pomarańcza, banan, ogórek, rzodkiewka itp. i świetnie sobie z tym zadaniem poradziły. Dzieci przeliczały talerzyki z produktami, segregowały je według określonej cechy.

            Wiosna, a z nią bogactwo faktur, kolorów i dźwięków. Wokół mnóstwo roślinności w przeróżnych barwach i kształtach. Ta pora roku to idealny czas do spacerów, dzięki którym dzieci mogły „dotykać” i „słuchać” świata. Taki spacer sensoryczny to okazja by poczuć i poznać go z zupełnie innej strony. Sensorycznie nie znaczy nic innego jak doświadczanie wszystkimi zmysłami – w ten sposób uczniowie zrealizowali zadanie kwietniowe.

            Ostatnim zadaniem była plastyka sensoryczna, która wpływa przede wszystkim na rozwijanie twórczości i kreatywności młodych ludzi oraz pozytywnie oddziałuje na emocje i poszerza słownictwo. Można również stwierdzić, że dzięki jej wykorzystaniu można stymulować wszystkie zmysły . Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem tworząc z piasku sensorycznego niezwykłe budowle.

            Joanna Cieślak

          • Pielgrzymko-wycieczka w Góry Świętokrzyskie

          • W podziękowaniu za dar Pierwszej Komunii Świętej, uczniowie klas III z naszej szkoły i szkoły w Furmanach wraz z rodzicami, wychowawczyniami i księdzem, odbyli 24 maja pielgrzymko-wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

            Na Świętym Krzyżu modlili się w czasie mszy świętej sprawowanej przez księdza Mariusza. Następnie podziwiali piękno okolicy i gołoborza z tarasu widokowego. Zwiedzili też Jaskinię „Raj” i Centrum Neandertalczyka. Później bawili się i eksperymentowali w Centrum Nauki Da Vinci. Po obiedzie z panią przewodnik zwiedzili Zamek w Chęcinach. Nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek.

          • Egzamin ósmoklasisty

          • Egzaminy ósmoklasistów zaczynają się już we wtorek, 24 maja. O godz. 9 ósmoklasiści zmierzą się ze sprawdzianem z języka polskiego. W kolejnym dniu zmierzą się z królową nauk - matematyką, a sesja zakończy się 26 maja - egzaminem z języka nowożytnego. Egzamin z polskiego składa się z dwóch części i potrwa 120 min., na napisanie sprawdzianu z matematyki uczniowie mają 100 min, z kolei test umiejętności z języka obcego nowożytnego trwa 90 min. Życzymy wszystkim połamania pióra i dobrych wyników.

          • Wycieczka

          • 18 maja na wycieczkę w okolice Krosna wybrały się klasy od IV do VIII, blisko 90 osób. Jako pierwszy odwiedziliśmy Rezerwat Przyrody w Prządkach, kolejno Zamek Komieniec w Odrzykoniu, a na koniec Pijalnię Czekolady w Korczynie. Było super słodko i czekoladowo.

          • Uczniowie na zajęciach zrealizowali moduł 4 „Empatia” z Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Emocja

          • Celem modułu było podwyższenie poczucia własnej wartości, zrozumienie, co przeżywają inni, kształtowanie szacunku dla siebie i innych osób.

            Realizacja modułu rozpoczęła się od wysłuchania opowiadania „Pluszowy Tygrysek”. Uczniowie z opowiadania dowiedzieli się co to jest empatia, jakie emocje można odczuwać. Na podstawie opowiadania stworzyli własną mapę myśli do nowopoznanego zagadnienia. Następnie przeszliśmy do zadań twórczych Rysowaliśmy miłego, sympatycznego stworka Emocjacza. Każdy stworek, mimo że rysowany według tych samych zasad, w efekcie końcowym każdy inny, niepowtarzalny. Podczas zabawy „Jaka to emocja?” odgrywaliśmy scenki wczuwając się w emocje innych osób. Następnie wykonaliśmy pracę plastyczną „Empatyczne okulary”, gdzie patrząc przez nie na kolegów i koleżanki ćwiczyliśmy reakcje empatyczne, o których rozmawialiśmy wcześniej.

            Często okazując empatię drugiej osobie mówimy, że "wchodzimy w czyjeś buty". W takie buty z konkretnymi opisami problemów weszli uczniowie, udzielając rad i wsparcia.

            Na zakończenie modułu 4 stworzyliśmy „Słoik wdzięczności”, w którym zapisywaliśmy za co jesteśmy wdzięczni każdego dnia.

            Zadania z checklisty do IV modułu pozwoliły uczniom określić dźwięki własnych emocji i poszerzyły ich dotychczasową wiedzę o empatii. Zrozumieli, że warto mówić o własnych uczuciach i emocjach, by uniknąć niezrozumienia ich odczuć przez inne osoby.

            Rozpoczynamy ostatnią podróż do modułu 5- „Krainy Odwagi”

          • Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Sami dla Siebie” w Gorzycach ogłasza nabór wniosków o przyznanie stypendium z Funduszu Stypendialnego „Młodzi Zdolni”

          • Celem Funduszu Stypendialnego „Młodzi Zdolni” jest promowanie młodzieży szczególnie uzdolnionej. Osoby zainteresowane udziałem w programie powinny złożyć wnioski o przyznanie stypendium w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach do 24 maja 2022 r. do godz. 15.00.

            O stypendium mogą ubiegać się uczniowie szkół podstawowych klas IV-VIII oraz szkół średnich stale zamieszkali na terenie gminy Gorzyce.

            Kandydaci ubiegający się o stypendium wini legitymować się średnią ocen na świadectwie z ostatniego roku nie niższą niż 3.0, wzorową, bardzo dobrą lub dobrą oceną z zachowania, posiadać udokumentowane szczególne osiągnięcia naukowe, sportowe lub artystyczne. Do wniosku należy dołączyć plan rozwoju na 1 rok, z uwzględnieniem finansowania z Funduszu Stypendialnego. Dodatkowo każdy uczeń winien przesłać również swoją autoprezentację w formie wideo.

            Regulamin funduszu stypendialnego wraz z wnioskiem dostępny jest na stronie internetowej szkoły. Dokumenty można pobrać również w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 2 w Gorzycach.

            Fundusz stypendialny tworzą darowizny od firm i osób prywatnych. Do tej pory Fundusz wspierały m.in. Fundacja „Ukryte Talenty”, Alumetal, Federal Mogul, PHU Czerwiński oraz firma Beton-Bud.

            Firmy i osoby prywatne, które chciałyby przekazać darowizny na ten cel, mogą kontaktować się z przedstawicielami Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Sami dla Siebie” lub dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach.

            W ramach programu od 2016 roku przyznano 48 stypendiów oraz 3 stypendia specjalne. Wysokość przyznanego wsparcia na rozwój intelektualny jest różna i zależna od budżetu, jakim w danym roku dysponuje Fundusz.

            Wręczenie stypendiów odbędzie się 30 maja 2022 r.

            https://sp2gorzyce.edupage.org/blog/?bid=blog2&aid=42

          • Rozstrzygnięty został konkurs logopedyczny „Tworzymy tomik wierszy logopedycznych”

          • Jury w składzie Janina Zych oraz Alina Nowak po burzliwych obradach wyłoniło laureatów w 3 kategoriach wiekowych: zerówka, klasy I-III i klasy IV-VI.

            W pierwszej kategorii przyznano dwa pierwsze miejsca dla Julii Wojdyło i Miłosza Florka. W kategorii klas I-III przyznano pierwsze miejsce Otylii Chmiel, drugie Aleksandrze Serafin i trzecie Lence Sulewskiej. Wyróżnieni uczniowie to Wojtuś Rękas i Hania Baran.

            W kategorii trzeciej, klas IV-VI przyznano pierwsze miejsce Hani Wojdyło, dwa drugie miejsca przyznano Adrianowi Banasiakowi i Urszuli Korniak oraz dwa trzecie miejsca przyznano Milenie Wala i Filipowi Robakowi. Wyróżnienie otrzymał Karol Wojdyło.

            Dziękujemy Pani Dyrektor za sponsorowanie nagród w postaci barwnych bajek i ciekawych książek. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Tomik wierszy naszych poetów wraz z ich ilustracjami już się drukują…czekamy z niecierpliwością.

          • Klasa I zrealizowała zadania z II modułu projektu edukacyjnego „Czytam z klasą, lekturki spod chmurki"

          • Klasa I zrealizowała zadania z II modułu projektu edukacyjnego „Czytam z klasą, lekturki spod chmurki" i otrzymała potwierdzenie. Przeczytaliśmy lekturę M. Kownackiej „Plastusiowy pamiętnik", dzieci uzupełniły lekturniki i wykonały w nich wszystkie zadania zwiazane z lekturą.

            Następnie dzieci indywidualnie wykonały ,,Lektury w pudełku" i przedstawiły je w klasie. Realizując kolejne zadanie, zorganizowaliśmy bal karnawałowy o tematyce związanej z naszą lekturą. Uczniowie wcześniej wykonali maski Plastusia i w bajkowych strojach z maskami i balonami świetnie się bawili.

            Ostatnie zadanie uczniowie wykonali ze scenariusza „Naukowy zawrót głowy". Stworzyli rysopis poszukiwanego, zwiedzili multimedialne Miasto Zawodów, gdzie poznali zawód nauczyciela. Przeprowadzili wywiad z wychowawcą czyli nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej.

            Na zakończenie sprawdzili swoją wiedzę na temat lektury, dzięki ciekawym zadaniom online oraz wypełnili karty samooceny w swoich lekturnikach. Po raz kolejny w innowacyjny sposób uczniowie omówili przeczytaną lekturę.

          • Święto Narodowe Trzeciego Maja

          • Trzeciego maja poczet sztandarowy, delegacja harcerzy oraz pani vicedyrektor Wiesława Sałek wzięły udział w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja w 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1971r .

            Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, po której delegacja naszej szkoły złożyła kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny na Cmentarzu Parafialnym w Trześni.

             

          • Obchody Święta Flagi Państwowej i Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sokolnikach

          •  

            29 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy kolejne rocznice Święta Flagi Państwowej i Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie w części artystycznej, poprzez przybliżenie historii związanej z rocznicami i w deklamowanych wierszach młodzi aktorzy przypomnieli znaczenie bieli i czerwieni na fladze naszej Ojczyzny, wielkość i ważność orła białego z godła Polski oraz najważniejsze wydarzenia związane z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3Maja. Scenę uchwalenia konstytucji, łącznie z przysięgą złożoną przez króla Stanisława Augusta i towarzyszących mu posłów, brawurowo odegrali uczniowie klasy czwartej. Piękny, patriotyczny taniec z flagami, wykonany przez uczennice klasy III zachwycił całą widownię. Tematyczne piosenki, pełne wzniosłych słów, ale także niosące radość wykonały uczennice z klasy III, IV I VIII b.

            Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała występującym za wspaniałe odegranie ról, deklamacje wierszy, piękne wyśpiewanie piosenek i perfekcyjnie wykonany taniec, a nauczycielom za przygotowanie uroczystości. Jednocześnie wręczyła nagrody książkowe i dyplomy uczniom w rozstrzygniętym konkursie logopedycznym zorganizowanym przez Panią psycholog.

            Wszyscy uczestnicy uroczystości wzbogacili swoją wiedzę historyczną, dotyczącą tych niezwykle istotnych wydarzeń dla każdego Polaka. ,,Bo przecież naród, który nie zna swej przeszłości, ginie i nie buduje przyszłości”. Pamiętajmy o tym!

          • Powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

          • Powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

            Po dwuletniej przerwie mogliśmy zmierzyć się w powiatowych eliminacjach OTWP. Drużyny uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu tarnobrzeskiego w czwartek 29 kwietnia 2022r. zmagały się w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

            Eliminacje powiatowe zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury w Gorzycach, a o miano najlepszych rywalizowali uczniowie wyłonieni we wcześniejszych eliminacjach gminnych naszego powiatu.

            Uczestnicy za zadanie mieli rozwiązać test jednokrotnego wyboru. Uczniowie odpowiadali również na pytania komisji, a ci którzy uzyskali jednakową liczbę punktów dodatkowo spotkali się w dogrywce.

            Wśród uczniów szkół podstawowych w II grupie wiekowej drugie miejsce zajął Michał Rękas. Piąte miejsce przypadło Maksymilianowi Karbowniczkowi. Gratulujemy naszym uczniom. Uczestnicy otrzymali drobne upominki, a laureaci konkursu nagrody rzeczowe.

            http://www.gminagorzyce.pl/.../mlodziez-zapobiega.../

          • Klasa 2 zrealizowała II Moduł projektu edukacyjnego ,,Czytam z klasą - lekturki spod chmurki’’.

          • Przeczytaliśmy lekturę Astrid Lindgren ,,Dzieci z Bullerbyn”, którą uczniowie zareklamowali przedstawiając Bullerbyn na plakatach oraz przebierając się za jej bohaterów. Przedstawiły również ,,Lektury w pudełku’’ i wymyśliły dalsze przygody bohaterów, wcielając się w ilustratorów. Zrealizowaliśmy wybrane zadania wg scenariusza zajęć ,,Naukowy zawrót głowy’’ oraz uzupełniliśmy lekturniki, przedstawiając czynności i cechy osoby wykonującej zawód przedstawiony w lekturze.