• Narodowe Święto Niepodległości

          • 11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata.

            Dzień Niepodległości należy do najważniejszych świąt w kalendarzu uroczystości patriotycznych. Przypomina nam o 123 latach niewoli. Polacy w tym okresie nieustannie podejmowali próby odzyskania upragnionej wolności.

            11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.

            Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.

            11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r. – a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

            11 listopada b.r. będziemy świętować już 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z uwagi na pandemię Covid-19 i obowiązujące obostrzenia sanitarne także i w naszej szkole ta uroczystość będzie miała symboliczny charakter.

            Uczniowie klasy III pod kierunkiem pani Joanny Cieślak przygotowali kotyliony z okazji Święta Niepodległości. Wykonaliśmy prezentację, symboliczną gazetkę szkolną, a nasi uczniowie przystąpili do projektu " Szkoła do hymnu". Już wrótce zamieścimy jego efekty.

            Nie zapomnimy także o tradycyjnym wywieszeniu flagi państwowej w naszych domach.


             

            Barbara Wryk, Agnieszka Bartoszek.


             

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • W tym dniu przypominamy bajki, które są nieodzowne w dzieciństwie. Wybrana data nie jest przypadkowa – jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek – Walta Disneya.

            Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo.


             

          • Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

          • W naszej szkole obchodzimy Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, którego celem jest promowanie zdrowego żywienia wśród uczniów, dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków.

            Uczniowie z klasy III utworzyli klasową piramidę żywienia ucznia.

             

          • Światowy Dzień Oszczędzania

          • Światowy Dzień Oszczędzania obchodzony 31 października każdego roku promuje ideę oszczędzania. Ma przypominać, jak ważne jest odkładanie chociażby małych kwot.

            Nasza szkoła przyłączyła się do tego przedsięwzięcia. Akcja miała na celu promowanie nawyku oszczędzania oraz miała uświadomić jak ważne jest oszczędne gospodarowanie pieniędzmi. Dzień ten miał za zadanie wyrobić wśród uczniów dobre nawyki, co powinno przekładać się na odpowiedzialne i mądre decyzje finansowe w przyszłości.

          • Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

            Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku nauczyciele bibliotekarze w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sokolnikach , we współpracy z nauczycielami ,organizowali i przeprowadzili szereg konkursów na temat książek:

            Kl. 0 – I ,, Najpiękniejsza zakładka do książki”

            KL. II ,,Projekt okładki do wybranej bajki”

            Kl. III ,,Ilustracja do mojej ulubionej książki”

            Kl. IV – VIII ,,Lapbook lektury szkolnej”

            Uczniowie chętnie wzięli udział w zaproponowanych konkursach, a wykonane prace ujawniły drzemiące w nich talenty.

            Komisja konkursowa przyznała nagrody następującym uczniom:

            Kl. O – I: Wiktor Kucharski, Magdalena Gądek, Julia Ciba, Konrad Grębowiec, Emil Małkiewicz

            Kl. II : Dominik Kosior, Julia Kolera, Lena Sulewska

            KL.III : Urszula Korniak, Damian Solczyński, Otylia Bownik, Milena Wala, Dominika Nowak

            KL. IV- VIII: Gabriela Mroczek

            Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez dyrektora szkoły, Panią Małgorzatę Wajs.

            Ponadto w ramach godzin wychowawczych zostały udostępnione uczniom prezentacje: ,,Najpiękniejsze biblioteki polskie”, ,,Najstarsze biblioteki na świecie”.

            Nauczyciele:

            Alina Nowak, Małgorzata Trofiniak, Janina Zych

          • Pamiętamy o tych, którzy odeszli…, o miejscach pamięci narodowej

          • W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych, opiekunki Szkolnego Koła PCK uporządkowały miejsca pamięci narodowej znajdujące się na terenie naszej szkoły. W piątek zaś, 30 października uczniowie z młodszych klas zapalili znicze przy Dębie Pamięci majora Władysława Siemka zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu 1940 roku oraz przy pamiątkowej tablicy nadania im ks. Jana Twardowskiego naszej szkole.

            Jesteśmy szkołą z tradycjami patriotycznymi, a więc zajęcie się miejscami upamiętniającymi patrona szkoły i majora Siemka, poległego za ojczyznę było dla nas naturalne. Uczniowie oddali hołd naszym bohaterom, chcąc w ten sposób ocalić od zapomnienia tych, którzy byli i są ważni dla naszej wspólnoty. To niewątpliwie lekcja patriotyczna i świadomości historycznej.

          • Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole

          • W ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania przeprowadziliśmy w naszej szkole dla uczniów klas I-III następujące wydarzenia: Robotyka ( kl. II), #Kodowanie ( kl. II-III), oraz #Zakodowana gimnastyka ( kl. I -II). Oto kolejny już certyfikat- tym razem za zakodowaną gimnastykę.