Zespół Szkolno-Przedszkolny przystąpił do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”. Jego celem było innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Na każdy miesiąc zaplanowane zostały różnorodne zadania, które w odpowiednio przygotowanych warunkach pozwoliły dzieciom poznać świat wieloma zmysłami.
W październiku dzieci z kl.0 uczestniczyły w warsztatach w formie zabaw sensorycznych. Podczas zabaw używane były produkty wykorzystywane w kuchni tj. ryż, makaron, kasze, groch, mąki, cukier, sól, a także tzw. dary jesieni tj. kasztany, żołędzie, szyszki. Dzieci kształciły umiejętności matematyczne poprzez przeliczanie, porównywanie zbiorów pod względem koloru, kształtu, wielkości, a także doskonaliły umiejętność pisania poznanych liter poprzez kreślenie ich kształtu na spożywczych produktach sypkich. Powstała ścieżka sensoryczna „kuchnia” i ścieżka sensoryczna „las”.
Zadanie zrealizowane w listopadzie dotyczyło zmysłu słuchu. Gra na instrumentach, wspólne tańczenie, klaskanie, śpiew czy słuchanie muzyki to idealne zabawy stymulujące zmysł słuchu. Dzieci odgadywały jakie dźwięki wydają poszczególne instrumenty, na polecenie nauczyciela grały na instrumentach zmieniając tempo szybko-wolno lub natężenie głośno-cicho. Świetną zabawą okazał się „Głuchy telefon”, gdzie ważne jest uważne słuchanie i rozumienie mowy. Zabawa ta to też nauka skupienia i pracy w grupie. Zerówkowicze doskonale poradzili sobie z wyszukiwaniem wyrazów na określona literę i podziałem podanego wyrazu na głoski i sylaby.
W miesiącu grudniu dzieci uczestniczyły w zabawach sensorycznych rozwijających zmysł wzroku. Celem tych zabaw było dostarczenie zmysłom różnorodnych bodźców, które rozwijają i doskonalą umiejętność postrzegania świata. Chętnie uczestniczyły w zabawach ćwicząc ostrość wzroku, potrafiły dostrzec położenie przedmiotu, jego wielkość i cechę. Świetnie poradziły sobie z układaniem pociętych kartoników, dobierając podobne odcienie, stopniując od najciemniejszego do najjaśniejszego. Sortowały przedmioty według koloru, szukały przedmiotów w otoczeniu w danym kolorze. Potrafiły wskazać kolory podstawowe i określić w jaki sposób tworzone są poprzez połączenie dwóch sąsiednich kolorów, kolory pochodne.
Miesiąc styczeń był przeznaczony na realizację zadania dotyczącego dotyku, który odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka, oddziałuje na jego wszechstronny rozwój. To właśnie dotyk jest zmysłem pozwalającym na wytworzenie, umocnienie więzi między ludźmi, pozwala odbierać informację, służy komunikacji, potrafi pobudzić do działania. Dzieci doświadczyły tego poprzez zabawy sensoryczne tj. chodzenie po ścieżce sensorycznej, wykonanej z różnych materiałów, przysypywały różne rodzaje kasz i materiałów sypkich, bawiły się pojemnikami wypełnionymi grochem, kaszami, cukrem, makaronem, malowały na tackach wysypanych kaszą, nawlekały koraliki.
Celem zabaw lutowych były ćwiczenia stymulujące węch. Aby zadbać o prawidłowy rozwój sensoryczny dziecka trzeba dbać o każdy zmysł. Dzieci miały możliwość poznania przypraw kuchennych za pomocą wzroku, dotyku i węchu. Jedna z zabaw polegała na tym, aby dziecko znalazło daną przyprawę po nazwie, inna zabawa to poznawanie zapachu i układanie opakowania z przyprawą w kolejności od najprzyjemniejszej do najmniej przyjemnej. Chętnie bawiły się w zgadywanie zawartości opakowań przypraw tj. cynamon, wanilia, czosnek, rozmaryn ,oregano, tymianek, pieprz itp. Próbowały połączyć pojemniki w zapachowe w pary tj. mydło, kawa, proszek do prania. Zabawy rozwijały logiczne myślenie i spostrzegawczość.
W miesiącu marcu dzieci podczas zabaw stymulowały zmysł smaku. Jednym z zadań było określenie jaki owoc lub warzywo spróbowało dziecko przy zamkniętych oczach, następnie określało czy to był smak słodki, słony, kwaśny, gorzki czy cierpki. Dzieci próbowały najczęściej pojawiające się w ich jadłospisie produktów tj. pomidor, pomarańcza, banan, ogórek, rzodkiewka itp. i świetnie sobie z tym zadaniem poradziły. Dzieci przeliczały talerzyki z produktami, segregowały je według określonej cechy.
Wiosna, a z nią bogactwo faktur, kolorów i dźwięków. Wokół mnóstwo roślinności w przeróżnych barwach i kształtach. Ta pora roku to idealny czas do spacerów, dzięki którym dzieci mogły „dotykać” i „słuchać” świata. Taki spacer sensoryczny to okazja by poczuć i poznać go z zupełnie innej strony. Sensorycznie nie znaczy nic innego jak doświadczanie wszystkimi zmysłami – w ten sposób uczniowie zrealizowali zadanie kwietniowe.
Ostatnim zadaniem była plastyka sensoryczna, która wpływa przede wszystkim na rozwijanie twórczości i kreatywności młodych ludzi oraz pozytywnie oddziałuje na emocje i poszerza słownictwo. Można również stwierdzić, że dzięki jej wykorzystaniu można stymulować wszystkie zmysły . Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem tworząc z piasku sensorycznego niezwykłe budowle.
Joanna Cieślak