Dziewiątego listopada odbędą się szkolne uroczystości związane z odzyskaniem niepodległości. Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły w odświętnych strojach.
9 listopada - uroczystości Narodowego Święta Niepodległości
8 listopada - biało - czerwone śniadanie
Ósmego listopada uczniowie z wychowawcami przygotowują w szkole biało - czerwone śniadanie. Prosimy o przyniesienie składników w barwach narodowych oraz potrzebnych narzędzi do wykonania potraw.
Samorząd Uczniowski
Oto członkowie Samorządu Uczniowskiego wybranego na ten rok szkolny.
7 listopada — BIAŁO - CZERWONY DZIEŃ W SZKOLE
W tym dniu uczniowie przychodzą do szkoły w biało - czerwonych strojach.
I gminny konkurs pieśni patriotycznej „ Moja Ojczyzna”
W czwartek, 18 października 2018r. odbył się w Furmanach I gminny konkurs pieśni patriotycznej „ Moja Ojczyzna”. Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w konkursie w dwóch kategoriach wiekowych:
- klasy młodsze – Kinga Szczygielska i Juliusz Tworek ( kl.1) - WYRÓŻNIENIE
- Zuzanna Łysiak (kl.2) – III MIEJSCE
- klasy starsze – Emilia Czerepak (kl.8) - WYRÓŻNIENIE
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w śpiewie!
Uczennice przygotowywały się do występów pod opieką pani Wiesławy Duszkiewicz.
Ekspert Tabliczki Mnożenia
Nasza szkoła w tym roku wzięła czynny udział w VIII edycji Międzynarodowego Konkursu Tabliczki Mnożenia. Tegoroczne zmagania z tabliczką odbywały się pod hasłem "Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę znają!" i trwały przez trzy tygodnie września. Do konkursu przystąpiły wszystkie klasy od III do VIII szkoły podstawowej oraz III klasa gimnazjum.
Uczestnicy brali udział w różnych zabawach, rozwiązywali ciekawe zagadki, pisali testy związane z tabliczką mnożenia oraz układali wiersze -rymowanki, które mają za zadanie łatwiejsze jej zapamiętywanie.
W tym roku szkolnym Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia wywalczyli:
I grupa : Olaf Margiel i Filip Surmański (kl.III ),
Magdalena Pawelec i Oskar Chmiel ( kl.IV ).
II grupa: Staszak Hanna ( kl.Va ), Łysiak Natalia (kl.Vb ),
Kowal Wiktoria ( kl.VI ).
III grupa : Wódz Oliwia (kl.VII ),
Skrok Klaudia (kl.VIII ),
Wilk Sławomir ( III kl.Gim ).
Zwycięzcom gratulujemy!
Uroczystości otwarcia nowego oddziału przedszkolnego
Najmłodsi mieszkańcy Sokolnik uczą i bawią się w nowym punkcie przedszkolnym, który został utworzony w ramach unijnego projektu „Słoneczny świat przedszkolaka”.
Punkt przedszkolny utworzono w ramach projektu pn. „Słoneczny świat przedszkolaka” dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Województwa Podkarpackiego 2014- 2020, z Priorytetu IX, Działania 9.1.
Do przedszkola uczęszcza 20 dzieci. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 lipca 2018 r. i będzie trwać do końca sierpnia 2019 r. W tym czasie pobyt dzieci w przedszkolu jest bezpłatny. Rodzice nie ponoszą z tego tytułu żadnych opłat.
W początkowej fazie projektu przeprowadzono prace modernizacyjne polegające na przystosowaniu jednej z sal lekcyjnych i części holu szkoły na parterze budynku do potrzeb nowego oddziału. W ramach tych prac zostały zbudowane szatnie i sanitariaty dla przedszkolaków.
Następnie zakupione zostało kompletne wyposażenie przedszkolne, w tym meble, dywany, stoły, krzesełka, sprzęt RTV oraz zabawki i pomoce dydaktyczne do prowadzenia zajęć przedszkolnych. W ramach projektu finansowane jest wynagrodzenie 2 nauczycieli przedszkolnych oraz koszty wyżywienia dzieci – wylicza Magdalena Wrońska, koordynatorka projektu.
Dzisiaj w obecności władz gminy, rodziców oraz dzieci uroczyście otwarto nowy punkt przedszkolny. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonały dzieci – Emil Małkiewicz, Igor Bielecki, Antonina Dul, Konrad Grębowiec oraz Ola Serafin wraz z przedstawicielami samorządu – wójtem gminy Gorzyce Leszkiem Surdym, zastępcą wójta Lucyną Matyką, Józefem Turbiarzem – sołtysem Sokolnik oraz dyrektorkami szkoły, które pełnią lub pełniły obowiązki szefa placówki oświatowej – Małgorzatą Wajs, Kazimierą Dziurą, Zofią Radzimowską oraz Elżbietą Magryn.
- Cieszę się, że dzięki sprawnej i merytorycznej pracy udało nam się pozyskać dodatkowe fundusze na przygotowanie przedszkola. Ten projekt jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców Sokolnik. To, że coraz więcej jest dzieci oznacza, że miejscowość rozwija się, że młodzi ludzie chcą tu mieszkać i zakładać rodziny – podkreślał wójt Leszek Surdy.
Łączna wartość projektu wynosi 299 361,06 zł, z czego dofinansowanie wynosi 269 701, 61 zł. Gmina nie wnosiła do projektu wkładu własnego pieniężnego.
11
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej, obchodzony 14 października od roku 1972 to dzień szczególny dla nauczycieli i pracowników szkół w Polsce. To jeden z nielicznych dni w roku, gdy na korytarzach szkolnych często słychać życzenia i podziękowania od uczniów za trud nauczania i wychowania.
Uroczystości szkolne z okazji Dnia Nauczyciela w naszej szkole odbyły się 15 października. Program przygotowany przez uczniów III klasy gimnazjum oraz kl. VIII, VII i VI szkoły podstawowej w zabawny sposób przedstawiał życie szkolne oraz pracę nauczyciela od zarania dziejów, kiedy to Adam i Ewa, pierwsi ludzie na świecie doczekali się niesfornego potomstwa.
Podczas uroczystego apelu wszyscy zgromadzeni z zainteresowaniem oglądali pokaz mody przygotowany specjalnie dla zebranych nauczycieli, prezentujący stroje praktyczne i dopasowane do poszczególnych przedmiotów, takie jak kalosze dla nauczycielki przyrody. Nie zabrakło piosenek i przemówienia dyrektor szkoły, Małgorzaty Wajs, która podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę. Program artystyczny został przygotowany przez opiekunów SU – panie Beatę Setlak, Annę Szypułę, Bogusławę Chmiel i Wiesławę Duszkiewicz.
8
Akcja "Kup Pan szczotkę"
Zachęcamy uczniów naszej szkoły do udziału w kolejnej edycji akcji pomocy dentystycznej dla dzieci z najbiedniejszych rejonów Afryki. Prosimy o przynoszenie past i szczoteczek do szkoły przez kolejny miesiąc. Przyniesione pasty i szczoteczki można przekazywać opiekunom LOP i PCK - paniom J. Zych i K. Ozdobie. Ogólnopolską akcję organizuje Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio".
http://www.medicus.ump.edu.pl/
Patriotyczna Noc w Szkole
12 października o godzinie 17:30 w naszej szkole rozpoczęło się niecodzienne wydarzenie „Patriotyczna Noc w Szkole”. Uczniowie klasy IV wraz z drużyną harcerską „Sokoli Wzrok” oraz drużynową Joanną Korniak uczestniczyli w różnych atrakcjach oraz dobrej zabawie.
W programie imprezy znalazły się zajęcia o charakterze patriotycznym i integracyjnym. Starsi harcerze z drużyny Sokoli Wzrok, podzieleni na pięć patroli z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem przedstawiali młodszym kolegom najważniejsze zagadnienia dotyczące historii naszego kraju, szczególnie opowiedzieli o wydarzeniach z listopada 1918 roku.
Uczniowie mogli wykonać medal patrioty, śpiewali pieśni patriotyczne, poznali podstawowe metody szyfrowania, musztry, poznali także historię harcerstwa polskiego, które także obchodzi 100 rocznicę powstania. Wspólne przebywanie ze sobą starszej i młodszej młodzieży uczyło wszystkich cierpliwości do siebie, pokory, a przede w szacunku do drugiego człowieka. Wspólna kolacja, za którą serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów klasy IV, także mocno nas zintegrowała.
Dzieci uznały, że była to udana i pełna wrażeń noc. Wszystkie, mimo ogromnego zmęczenie, wykazały się wytrwałością i dużą samodzielnością. Przekonały się, że patriotyzm nie musi być nudny a życie w wolnym, pięknym państwie daje wiele radości
3
Bieg Solidarności
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach oraz rodzice i opiekun p. Łysiak wzięli udział w BIEGU SOLIDARNOŚCI, który odbył się w Tarnobrzegu. Bieg na dystansie 5,80 km był dość wymagający, ale uczennice kl. V a Klaudia Kaczmarska, Zuzanna Dul, Gabriela Kaczmarska oraz Milena Rękas pokonując swoje słabości (bo były trudniesze momenty) przebiegły całą trasę. Dodatkowo Klaudia Kaczmarska zajęła III miejsce w swojej kategorii wiekowej.
👏👏👏🏃♂️🏃♂️🏃♂️GRATULACJE 🏃♀️🏃♀️🏃♀️👏👏👏
Pamiętajmy ruch to zdrowie, bez przymusu, ale w doborowym towarzystwie.
Trening na siłowni pod chmurką
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach pod opieką p. Łysiak mieli okazję spędzić aktywnie czas na siłowni plenerowej w Trześni. Podczas zajęć poznali oraz odmówili zasady korzystania z siłowni zewnętrznej.
Spotkanie z łowczym
Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolny w Sokolnikach we współpracy z OSP w Zbydniowie i Fundacją Funduszu Lokalnego SMK biorą udział w projekcie PŁYNIE WISŁA PŁYNIE, który realizowany jest jest na terenie gmin: Łoniów, Koprzywnica, Samborzec, Sandomierz, Zawichost, Dwikozy, Baranów Sandomierski, Tarnobrzeg, Gorzyce oraz Radomyśl nad Sanem.
W ramach projektu uczniowie pod opieką p. Korgi i p. Łysiak uczestniczyli w warsztatach technik pozyskiwania informacji, fotografiki oraz na zaproszenie Koła Łowieckiego SAN SKOWIERZYN w Orliskach brali udział w spotkaniu z łowczym oraz Panią, która zajmuje się hodowlą sokołów.
Wizyta w leśniczówce
W piątek 5 października klasa 6 wybrała się rowerami z wizytą do Orlisk. Miejscem docelowym był domek myśliwski ukryty w lesie Koła Łowieckiego „San” Skowierzyn.
Uczniowie spotkali się tam z reprezentantem zarządu Koła Łowieckiego "San", który opowiedział o zadaniach i obowiązkach myśliwych we wszystkich porach roku, o działaniach podejmowanych przez koła łowieckie dla utrzymania bioróżnorodności przyrody oraz o tym, co mogą zrobić ludzie, aby nie szkodzić roślinom i zwierzętom. Gospodarz podpowiedział również, jak się zachować podczas spotkania z dzikim zwierzęciem i przedstawił krótko najważniejsze gatunki występujące w naszych lasach.
Kolejnym punktem programu był grill. Wszyscy zasiedli wokół grilla i z apetytem zjedli upieczone kiełbaski. W końcu przyszedł też czas na prawdziwy relaks: dziewczyny i chłopcy wypełnili swoją energią i gwarem cichy leśny zakątek. Dzięki pięknej pogodzie uczniowie jeszcze na kilka godzin wrócili do wakacyjnego klimatu i zapomnieli o szkolnych obowiązkach.
Grilla i poczęstunek przygotowali rodzice: Państwo Magdalena i Paweł Pikusowie oraz Anna Kępa, a opiekę nad uczniami podczas wycieczki rowerowej sprawowali: Karolina Ozdoba, Janina Zych, Magdalena Pikus, Anna Kępa i Robert Materkowski.
Klauzula informacyjna
100 dębów na stulecie niepodległości
Z inicjatywy sołtysa Józefa Turbiarza w Sokolnikach posadzono 100 dębów." Chcieliśmy upamiętnić w ten sposób 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości" - podkreślił sołtys Józef Turbiarz. Drzewa pod okiem architekt krajobrazu Agnieszki Duszkiewicz posadzili uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sokolnikach wraz z radną Kazimierą Dziurą oraz mieszkańcami Sokolnik.
Dni wolne od zajęć lekcyjnych
Dotakowe dni wolne od zajęć edukacyjnych to:
02.11.2018
12.04.2019 (egzamin gimnazjalny w zakresie języka obcego)
15 - 17. 04. 2019 (egzamin ósmoklasisty)
02.05.2019
18.06.2019
19.06.2019
„Do krainy wiedzy drzwi Wam otwieramy” – uroczystość pasowania na ucznia klasy I
W dniu 5 października 2018 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sokolnikach odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia szkoły podstawowej. Część artystyczną przygotowali wychowawca klasy I – mgr Marzena Duma oraz mgr Teresa Bożek.
Na uroczystość pasowania zostali zaproszeni dyrekcja, wychowawcy, nauczyciele, uczniowie, rodzice uczniów oraz pracownicy administracji i obsługi szkoły podstawowej.
Uroczystość pasowania uczniów klas I rozpoczęła się wystąpieniem dyrektora szkoły – pani mgr Małgorzaty Wajs, która powitała wszystkich zebranych i podkreśliła, że pierwszoklasiści po akcie ślubowania zostaną już oficjalnie przyjęci do społeczności Szkoły Podstawowej w Sokolnikach.
Podczas akademii uczniowie klas I zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli w pierwszym miesiącu nauki w szkole podstawowej. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki.
Po programie artystycznym dyrektor szkoły uroczyście pasował uczniów, którzy ślubowali „(…) być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.(…)”. Wychowawczyni wręczyła pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy pasowania na ucznia.
Światowy Dzień Uśmiechu
Wszyscy lubimy się uśmiechać. Cała społeczność naszej szkoły w dniu 5 października obchodziła Światowy Dzień Uśmiechu. Samorząd uczniowski wszystkich uczniów obdarowałł w tym dniu symbolem tego święta. Chcieliśmy tym samym przekonać siebie i innych, że człowiek radosny to człowiek szczęśliwszy. Warto się śmiać częściej i zarażać śmiechem innych. Tego dnia w szkole było radośnie i kolorowo.
A co to za święto? Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.
Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu.
Ponadto śmiech stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy.
Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie.
Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.
Spotkanie z policjantami
W środę 3 października 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panami policjantami. Tematem spotkania była odpowiedzialność karna za popełnione czyny osób nieletnich oraz przejawy demoralizacji. W czasie prelekcji mundurowi mówili o odpowiedzialności prawnej, czynach karalnych związanych z cyberprzestępczością oraz o zagrożeniach dotyczących dopalaczy.
Funkcjonariusz zapoznał młodzież z najważniejszymi przepisami zawartymi w Ustawie o Postępowaniu w Sprawach Nieletnich, dotyczącymi przeciwdziałania wszelkim objawom demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Ponadto wyjaśnił, jaką odpowiedzialność karną ponoszą osoby nieletnie. Funcjonariusze uświadomili zebranym, że błędy popełniane w wieku młodzieńczym mogą mieć swoje odbicie w dorosłym życiu.
Omówione zostały konsekwencje popełniania czynów zabronionych i przestępstw takich jak: kradzież, rozbój, włamanie, pobicie. Uczniowie dowiedzieli się, że np. umieszczanie w Internecie obraźliwych tekstów czy nagrywanych na telefonach komórkowych filmów może wiązać się z naruszeniem dóbr osobistych i grozi odpowiedzialnością karną. Świadomość odpowiedzialności za takie postępowanie może ustrzec wielu młodych ludzi przed przykrymi konsekwencjami.
Na koniec spotkania funkcjonariusz przypomniał o systematycznym uczęszczaniu do szkoły, ponieważ nierealizowanie obowiązku szkolnego przez nieletniego, również podlega karze.
Uczniowie wykazali duże zainteresowanie poruszanymi kwestiami. Pomimo tak poważnej i istotnej tematyki spotkanie przebiegało w przyjaznej, swobodnej atmosferze. Był czas na wyjaśnienie wątpliwości i pytania indywidualne.
Mamy nadzieję że zaowocuje ono większą odpowiedzialnością uczniów za swoje postępowanie i posłuży ich lepszemu przygotowaniu do życia w społeczeństwie.
Aktualności miesiącami
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Grudzień 2020
- Wszystkie