• Ogólnopolska Olimpiada OLIMPUS

          • Uczniowie z kl. 7 i 8 wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie OLIMPUS z matematyki. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję uzyskanych wyników. Joanna Cieślak

          • Spotkanie z Iluzjonistą

          • Ósmego czerwca w naszej szkole gościliśmy Iluzjonistę, który dzieki niezwykłym pokazom iluzji, zabrał nas do krainy niespotykanych zdarzeń i cudów.

          • Seans filmowy „Detektyw Bruno”

          • Dzisiaj 06 czerwca uczniowie klas 0-3 wraz z nauczycielami byli w kinie Helios w Stalowej Woli na filmie pt. „Detektyw Bruno”.

            Jest to opowieść o chłopcu, Oskarze, który po stracie rodziców zamieszkał w rodzinnym domu dziecka prowadzonym przez Ciocię i Wujka. Choć jest to miejsce pełne miłości, chłopiec wciąż tęskni za swoimi rodzicami. Dlatego kiedy w jego ręce trafia zagadkowa mapa, stworzona jeszcze przez rodziców, Oskar wierzy, że kieruje ona do skarbu, który pozostawili mu rodzice. Wyrusza na jego poszukiwanie, ale że to nie jest łatwe, prosi o pomoc swojego idola, Bruna Księskiego, głównego bohatera serialu „Detektyw Bruno.

            Oskar i Bruno rzucają się w wir przygody. Im bardziej Oskar wywraca życie Bruna do góry nogami, tym więcej mają frajdy i radości. Tego właśnie trzeba im było do szczęścia! Zabawa w poszukiwanie skarbów prowadzi do niespodziewanego, ale bezcennego odkrycia: nie ma większego skarbu niż prawdziwy przyjaciel.

            Film dostarczył nam wiele emocji- od uśmiechu na twarzach po wzruszenie.

          • "Konopnicka na portrety”

          • Drużyna w składzie: Gabriela Mroczek, Anna Radzimowska, Zuzanna Łysiak, Hanna Wojdyło, Karol Wojdyło reprezentowała naszą szkołę w turnieju międzyszkolnym "Konopnicka na portrety" zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w Gorzycach. Uczestnicy zaprezentowali swoje talenty, przygotowując prezentację poświęconą twórczości Marii Konopnickiej oraz wykonując portret Konopnickiej metodą kratkowania z użyciem techniki malowania kredą po kostce brukowej w określonym przez organizatorów czasie. Wszyscy obserwatorzy zmagań uczniowskich byli pod wielkim wrażeniem wykonanych prac.

            https://www.youtube.com/watch?v=ADHenEjvpOA

          • Spotkanie z Panią Kingą Robak

          • W ramach Trwającego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom klasy 1-3 wraz z nauczycielami wybrały się do Domu Kultury w Sokolnikach by spotkać się z Panią Kingą Robak- autorką wielu wierszy. Pani Kinga przeczytała dzieciom książeczkę o tematyce ekologicznej zachęcając tym samym do dbania o nasze środowisko. Na zakończenie przeczytała wybrane swoje wiersze.

            W podziękowaniu za miłe spotkanie wręczyliśmy autorce piękne kwiaty i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.

          • „Bezpieczne wakacje”

          • Dzisiaj 03.06.2022r. w ramach działań prewencyjnych pt. „Bezpieczne wakacje” odbyło się spotkanie z przedstawicielem Posterunku Policji w Gorzycach, aby porozmawiać o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji

            Wszyscy utrwalili sobie zasady poruszania się na drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię, zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych,

            jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem oraz jak zachować bezpieczeństwo w domu podczas nieobecności rodziców, jak rozważnie korzystać z kąpielisk w okresie wakacji.

            Na zakończenie dzieci mogły wejść do wozu policyjnego zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

            Dziękujemy za cenne rady i wskazówki.

          • „Mistrz Matematyki 2022”

          • W dniu dzisiejszym tj. 2 czerwca w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczny "Mistrz Matematyki 2022" dla klas trzecich. Z zadaniami zmagało się dziesięciu trzecioklasistów z naszej gminy. Konkurs zakończył się wyłonieniem zwycięzców, którzy zostali nagrodzeni statuetkami. 


            1. miejsce zajęła Lena Sulewska z ZSP Sokolniki
            2. miejsce zajął Oliwier Kolasa z SP nr 2 Gorzyce
            3. miejsce zajął Jakub Borecki z SP nr 1 Gorzyce. 


            Pozostali uczestnicy otrzymali medale i dyplomy za udział w konkursie.

          • „Baśń Ci podpowie…”

          • Baśń Ci podpowie…”

            1 czerwca 2022r. to wyjątkowy dzień- Dzień Dziecka, a także dzień urodzin Patrona naszej szkoły- ks. Jana Twardowskiego. Z tej okazji uczniowie ZSP w Sokolnikach przygotowali projekt , który ma na celu zwrócenie uwagi na wartości propagowane poprzez twórczość poety. Zło jest wszechobecne i bardzo krzykliwe, ale naszym zadaniem jest z nim nieustannie walczyć. W twórczości ks. Jana możemy odnaleźć wskazówki, które wskażą nam drogę, jak we współczesnym świecie uczynić nasze życie bogatszym i szczęśliwszym, a niewątpliwie pomogą nam w tym wartości , jak miłość ,dobro, prawda.

            Niech szala dobra przeważa nad złem. O tym mówili dzisiaj uczniowie naszej szkoły, recytując wiersze, śpiewając piosenki. Uczniowie zaś klasy V wystawili przedstawienie „Dary czterech wróżek” dedykowane ks. Janowi Twardowskiemu i całej społeczności szkolnej.

          • DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE

          • Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej. Niewątpliwie jednym z nich jest 1 czerwca. Jest to dzień szczególny w życiu dzieci na całym świecie.

            W naszej szkole Dzień Dziecka rozpoczął się od wspólnego apelu, poświęconego patronowi naszej szkoły. Podczas apelu Pani Dyrektor złożyła dzieciom najserdeczniejsze życzenia i zapoznała uczniów z programem dzisiejszego dnia. W przygotowanie programu na tę uroczystość włączyli się jak zwykle rodzice naszych uczniów rozdając pyszne, słodkie lody za co serdecznie dziękujemy.

            Punktualnie o godzinie 10.00 społeczność szkolna spotkała się na placu przed szkołą, gdzie przygotowano liczne konkursy i zabawy. Organizatorzy- OSP SOKOLNIKI stanęli na wysokości zadania i zorganizowali wiele ciekawych gier i zabaw, w których uczniowie mogli ze sobą rywalizować i świetnie się bawić. Przedstawili również cenne wskazówki, informacje dotyczące zachowań w życiu codziennym. Uczniowie zostali także obdarowani przez panów strażaków słodkościami, opaskami i breloczkami odblaskowymi.

            Był to pełen ciekawych atrakcji dzień. Na twarzach dzieci gościł uśmiech i zadowolenie

            Jeszcze raz serdecznie Dziękujemy OSP SOKOLNIKI za super atrakcje i upominki.

            A teraz zapraszamy do Naszej Galerii.

          • Dni Otwarte w Zespole Szkół w Gorzycach

          • 31 maja uczniowie klas 8 naszej szkoły zostali zaproszeni na Dni Otwarte do Zespołu Szkół w Gorzycach, gdzie przedstawiono im ofertę dalszej edukacji. Dzięki współpracy szkoły z zakładem Federal Mogul uczniowie mogli zobaczyć linie produkcyjne zakładu.

          • Międzynarodowy Dzień Kosmosu

          • 21 maja każdego roku to wyjątkowa data dla wszystkich miłośników Wszechświata oraz badań nad nim. Obchodzimy wtedy Międzynarodowy Dzień Kosmosu, który ma na celu celebrację dotychczasowych odkryć oraz jak najszersze, ciągłe rozpowszechnianie zdobytej wiedzy wśród innych ludzi. Pomysłodawcą, który zapoczątkował świętowanie akurat tego dnia, jest amerykańska firma Lockheed Martin, która od wielu lat współpracuje z NASA w dziedzinie, między innymi, tworzenia części do promów kosmicznych, a także wysokobudżetowego planu budowy załogowego statku kosmicznego Orion. Autorzy tego święta chcą zachęcić i zaciekawić jak najwięcej osób do pogłębiania swojej wiedzy o planetach, gwiazdach i całym Wszechświecie.

            Pierwszym i jak dotąd jedynym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewski, który w 1978 roku wraz z radzieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30.

            Wtedy też po raz pierwszy polska flaga znalazła się na orbicie okołoziemskiej.

            Drugi raz flagę w naszych barwach narodowych zabrał w kosmos w kwietniu 1998 roku na pokładzie promu „Columbia” Amerykanin polskiego pochodzenia James Pawelczyk.

            Panie uczące biologii i geografii w naszej szkole przygotowały projekt, w którym poznając kosmos można było wykazać się różnymi talentami. Uczniowie klasy IV, VI i VII, w ramach projektu „Rakietą w kosmos”, przygotowali piękne modele rakiet kosmicznych. Pierwsze miejsce za swój model zdobyła Milena Wala.

            Modele Układu Słonecznego wykonali uczniowie obecnych kl.VIII – można było je oglądać z dużym opóźnieniem wywołanym przez pandemię . Prace te stały się inspiracją do utworzenie makiety kosmosu na korytarzu szkolnym.

            Siódmoklasiści opracowują prezentację o osiągnięciach słynnych naukowców i astronautów, w tym również Polaków. Młodzież z klasy VIII b opracowuje portfolio o tematyce dotyczącej Wszechświata.

            Mamy nadzieję, że zadania jakich podjęli się chętni uczniowie naszej szkoły pogłębiły ich wiedzę i dostarczyły przyjemnych doznań, gdyż Światowy Dzień Kosmosu jest świetną okazją, aby przekonać się, jak wiele tajemnic skrywa Wszechświat.

          • Stypendia naukowe wręczone

          • 31 maja podczas Uroczystej Sesji Rady Gminy Gorzyce wręczono stypendia naukowe. Otrzymali je:

            o Aleksander Matyka

            o Karol Łysiak

            o Kamila Skwara

            o Filip Winiarski

            o Oliwier Kotwica

            o Maksymilian Janiec

            o Natalia Łysiak

            o Marcin Modras

            o Tomasz Ciastek

            o Iwona Sulewska

            o Michał Rękas

            o Bartłomiej Skwara

            Gratulujemy wszystkim, niezwykle zdolnym i utalentowanym, a najbardziej uczniom naszej szkoły: Iwonce Sulewskiej i Michałowi Rękasowi.

          • Festiwal Nauki i Techniki

          • 27 maja uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wybrali się na Gminny Dzień Dziecka na stadion sportowy w Gorzycach.

            Odbył się tam Festiwal Nauki i Techniki. Swoje stanowiska naukowe przygotowało blisko 20 wystawców. Wśród nich rownież nasza szkoła. Na naszym stanowisku dzieci i młodzież mogły obserować różne ciekawe doświadczenia chemiczne , mogły dostać pięknie modelowane balony w różnych kształtach oraz zabawić się w najlepsza zabawę dziecięcych lat- puszczanie baniek (różne wielkości)

            Od godz. 9.00 do 11.00 – na Festiwalu uczestniczyli najmłodsi – przedszkolaki i uczniowie klas I-IV, a od godz. 11.00 starsi uczniowie i młodzież.

            Dla dzieci i młodzieży został przygotowany słodki i zdrowy poczęstunek Pogoda nam dopisała i wszyscy z uśmiechem na twarzy wrócili do swoich szkół.

          • Dzień Mamy

          • Dzień Mamy jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto. Każda klasa przygotowała filmową pocztówkę. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i mam.

            https://fb.watch/dlZmiP0GGU/

          • Festiwal Nauki i Techniki w Gorzycach.

          • Jak porusza się łazik marsjański? Jak zbudować i zaprogramować roboty z kloców lego? Do czego służy ciekły azot? Kto zbudował pierwszego drona? Dlaczego bańki mydlane są unikatowe? Jak zakodować list?

            Odpowiedzi na te i wiele innych pytań już jutro tj. 27 maja br. – podczas Festiwalu Nauki i Techniki w Gorzycach.

            W ramach Gminnego Dnia Dziecka w piątek na gorzyckim stadionie odbędzie się Festiwal Nauki i Techniki. Swoje stanowiska naukowe przygotowuje blisko 20 wystawców. Wśród nich będziemy gościć m.in. koła naukowe z Politechniki Rzeszowskiej, przedstawicieli służb mundurowych tj. wojska, policji i straży pożarnej, a także przedstawicieli placówek oświatowych, firm i instytucji.

            Od godz. 9.00 do 11.00 – Festiwal będą odwiedzać najmłodsi mieszkańcy – przedszkolaki i uczniowie klas I-IV, a od godz. 11.00 starsi uczniowie i młodzież.

            Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Dla dzieci i młodzieży został przygotowany słodki i zdrowy poczęstunek.

            Sprawdź, jakie ciekawostki przygotowali wystawcy

          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Gramy zmysłami” ZREALIZOWANY!!!

          • Zespół Szkolno-Przedszkolny przystąpił do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami”. Jego celem było innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki rozwijania zmysłów u dzieci. Na każdy miesiąc zaplanowane zostały różnorodne zadania, które w odpowiednio przygotowanych warunkach pozwoliły dzieciom poznać świat wieloma zmysłami.

            W październiku dzieci z kl.0 uczestniczyły w warsztatach w formie zabaw sensorycznych. Podczas zabaw używane były produkty wykorzystywane w kuchni tj. ryż, makaron, kasze, groch, mąki, cukier, sól, a także tzw. dary jesieni tj. kasztany, żołędzie, szyszki. Dzieci kształciły umiejętności matematyczne poprzez przeliczanie, porównywanie zbiorów pod względem koloru, kształtu, wielkości, a także doskonaliły umiejętność pisania poznanych liter poprzez kreślenie ich kształtu na spożywczych produktach sypkich. Powstała ścieżka sensoryczna „kuchnia” i ścieżka sensoryczna „las”.

            Zadanie zrealizowane w listopadzie dotyczyło zmysłu słuchu. Gra na instrumentach, wspólne tańczenie, klaskanie, śpiew czy słuchanie muzyki to idealne zabawy stymulujące zmysł słuchu. Dzieci odgadywały jakie dźwięki wydają poszczególne instrumenty, na polecenie nauczyciela grały na instrumentach zmieniając tempo szybko-wolno lub natężenie głośno-cicho. Świetną zabawą okazał się „Głuchy telefon”, gdzie ważne jest uważne słuchanie i rozumienie mowy. Zabawa ta to też nauka skupienia i pracy w grupie. Zerówkowicze doskonale poradzili sobie z wyszukiwaniem wyrazów na określona literę i podziałem podanego wyrazu na głoski i sylaby.

            W miesiącu grudniu dzieci uczestniczyły w zabawach sensorycznych rozwijających zmysł wzroku. Celem tych zabaw było dostarczenie zmysłom różnorodnych bodźców, które rozwijają i doskonalą umiejętność postrzegania świata. Chętnie uczestniczyły w zabawach ćwicząc ostrość wzroku, potrafiły dostrzec położenie przedmiotu, jego wielkość i cechę. Świetnie poradziły sobie z układaniem pociętych kartoników, dobierając podobne odcienie, stopniując od najciemniejszego do najjaśniejszego. Sortowały przedmioty według koloru, szukały przedmiotów w otoczeniu w danym kolorze. Potrafiły wskazać kolory podstawowe i określić w jaki sposób tworzone są poprzez połączenie dwóch sąsiednich kolorów, kolory pochodne.

            Miesiąc styczeń był przeznaczony na realizację zadania dotyczącego dotyku, który odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka, oddziałuje na jego wszechstronny rozwój. To właśnie dotyk jest zmysłem pozwalającym na wytworzenie, umocnienie więzi między ludźmi, pozwala odbierać informację, służy komunikacji, potrafi pobudzić do działania. Dzieci doświadczyły tego poprzez zabawy sensoryczne tj. chodzenie po ścieżce sensorycznej, wykonanej z różnych materiałów, przysypywały różne rodzaje kasz i materiałów sypkich, bawiły się pojemnikami wypełnionymi grochem, kaszami, cukrem, makaronem, malowały na tackach wysypanych kaszą, nawlekały koraliki.

            Celem zabaw lutowych były ćwiczenia stymulujące węch. Aby zadbać o prawidłowy rozwój sensoryczny dziecka trzeba dbać o każdy zmysł. Dzieci miały możliwość poznania przypraw kuchennych za pomocą wzroku, dotyku i węchu. Jedna z zabaw polegała na tym, aby dziecko znalazło daną przyprawę po nazwie, inna zabawa to poznawanie zapachu i układanie opakowania z przyprawą w kolejności od najprzyjemniejszej do najmniej przyjemnej. Chętnie bawiły się w zgadywanie zawartości opakowań przypraw tj. cynamon, wanilia, czosnek, rozmaryn ,oregano, tymianek, pieprz itp. Próbowały połączyć pojemniki w zapachowe w pary tj. mydło, kawa, proszek do prania. Zabawy rozwijały logiczne myślenie i spostrzegawczość.

            W miesiącu marcu dzieci podczas zabaw stymulowały zmysł smaku. Jednym z zadań było określenie jaki owoc lub warzywo spróbowało dziecko przy zamkniętych oczach, następnie określało czy to był smak słodki, słony, kwaśny, gorzki czy cierpki. Dzieci próbowały najczęściej pojawiające się w ich jadłospisie produktów tj. pomidor, pomarańcza, banan, ogórek, rzodkiewka itp. i świetnie sobie z tym zadaniem poradziły. Dzieci przeliczały talerzyki z produktami, segregowały je według określonej cechy.

            Wiosna, a z nią bogactwo faktur, kolorów i dźwięków. Wokół mnóstwo roślinności w przeróżnych barwach i kształtach. Ta pora roku to idealny czas do spacerów, dzięki którym dzieci mogły „dotykać” i „słuchać” świata. Taki spacer sensoryczny to okazja by poczuć i poznać go z zupełnie innej strony. Sensorycznie nie znaczy nic innego jak doświadczanie wszystkimi zmysłami – w ten sposób uczniowie zrealizowali zadanie kwietniowe.

            Ostatnim zadaniem była plastyka sensoryczna, która wpływa przede wszystkim na rozwijanie twórczości i kreatywności młodych ludzi oraz pozytywnie oddziałuje na emocje i poszerza słownictwo. Można również stwierdzić, że dzięki jej wykorzystaniu można stymulować wszystkie zmysły . Dzieci świetnie poradziły sobie z tym zadaniem tworząc z piasku sensorycznego niezwykłe budowle.

            Joanna Cieślak

          • Pielgrzymko-wycieczka w Góry Świętokrzyskie

          • W podziękowaniu za dar Pierwszej Komunii Świętej, uczniowie klas III z naszej szkoły i szkoły w Furmanach wraz z rodzicami, wychowawczyniami i księdzem, odbyli 24 maja pielgrzymko-wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

            Na Świętym Krzyżu modlili się w czasie mszy świętej sprawowanej przez księdza Mariusza. Następnie podziwiali piękno okolicy i gołoborza z tarasu widokowego. Zwiedzili też Jaskinię „Raj” i Centrum Neandertalczyka. Później bawili się i eksperymentowali w Centrum Nauki Da Vinci. Po obiedzie z panią przewodnik zwiedzili Zamek w Chęcinach. Nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek.

          • Egzamin ósmoklasisty

          • Egzaminy ósmoklasistów zaczynają się już we wtorek, 24 maja. O godz. 9 ósmoklasiści zmierzą się ze sprawdzianem z języka polskiego. W kolejnym dniu zmierzą się z królową nauk - matematyką, a sesja zakończy się 26 maja - egzaminem z języka nowożytnego. Egzamin z polskiego składa się z dwóch części i potrwa 120 min., na napisanie sprawdzianu z matematyki uczniowie mają 100 min, z kolei test umiejętności z języka obcego nowożytnego trwa 90 min. Życzymy wszystkim połamania pióra i dobrych wyników.